Przestawienie z Windows-a na MAC OSX .

Instalacja, konfiguracja i uruchamianie w systemach Apple MacIntosh
namini
Posty: 151
Rejestracja: czw lut 16, 2012 10:50 pm

Przestawienie z Windows-a na MAC OSX .

Post autor: namini »

Mam nowego macbooka pro17, early2011, no i nie myślałem że napotkam aż tak wiele różnic.

Co do przekopiowania treści zapisanej w OpenOffice, to na razie wszystko wydaje mi się O.K., ale ustawienia i klawisze są dla mnie problemem.

np., aby ustawić kolory tła dokumentu itd. to w Windows-ie ide na NARZEDZIA- OPCJE – WYGLĄD i już sobie ustawiam kolory,
natomiast w OSX są NARZEDZIA a OPCJI już brak!
Jednak dopiero w samouczku znalazłem że aby wykonać tę operację...
należy wybrać polecenie OpenOffice.org – Preferencje – OpenOffice.org – Wygląd.


Jednak z tymi różnicami na razie sobie radze, chociaż prosiłbym o wyznaczenie jakie jeszcze inne różice istnieją o których powinienem wiedzieć w razie pisania dokumentu tekstowego.



Największy problem jest jednak z klawiszami.

W Windowsie Ctrl + A zaznaczałem cały tekst, a ctrl + f, szukałem wyrazu w tekście, a teraz w mac SX nie mam pojęcia gdzie jest ta funkcja.
Co prawda w samouczku znalazłem opce że nalezy kliknąc na ( lornetkę ) ikona Znajdź i zamien , ale skrótu klawiszowego nie znam.


Najgorsze jest to że pisałem tekst 30 minut i nagle jakimiś chyba dwoma klawiszami wymazałem w sekunde wszystko! ;)

Problem mam też z pisaniem Polskich znaków bo np. przy Pisaniu literki ,,ł”, klawisz ALLT z prawej dolnej strony klawiatury był troszke z LEWEJ strony natomiast w MAC OSX jest nieco z dolnej prawej strony. Dlatego pisząc Polskie znaki stale klikam na klawisz nie ten co trzeba.
Z racji tej mam pytanie czy użytkownicy przestawiają si czy może istnieje opcja wymiany funkcji klawiszy i tak właśnie czynią niektórzy.

Gdyby ktoś znalazł w internecie jakieś samouczki do klawiszy mac osx, na openoffice byłbym wdzięczny.

Nie wiem też tak prostej sprawy jak zmiana nazwy pliku. W windowsie klikalem prawą myszką i miałem opcje rename, a w macbooku ?


W open office jest tez funkcja z ktorej nie wiem czy skorzystać w dokumentach tekstowych, chyba chodzi o rozbudowanie programu poprzez dodatkowe aplikacje;

pobierz wiecej szablonów OpenOffice
dodaj nowe funkce do produktu OpenOffice


Dziekuje.
OpenOffice.org. 3.3.0. Apple - OS X
Awatar użytkownika
quest-88
Posty: 1105
Rejestracja: ndz maja 24, 2009 8:12 pm
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Przestawienie z Windows-a na MAC OSX .

Post autor: quest-88 »

To co cię najbardziej trapi to ustawienia systemowe i we wszystkich aplikacjach będziesz miał tak samo. Czy się je da zmienić, nie wiem, ale możesz zapytać na jakimś polskim forum MacOS X.

Nie wiem skąd wziąłeś te komunikaty, ale zapewne chodzi o pobranie nowych szablonów dokumentów. To całkiem bezpieczne.
Standardowa diagnostyka rozwiązuje 90% problemów typu "wcześniej działało, ale już nie działa".
Przepis na LibreOffice
Uzyskałeś pomoc? Poinformuj innych o sprawdzonym rozwiązaniu i podziękuj. Dodaj [SOLVED] w tytule.
namini
Posty: 151
Rejestracja: czw lut 16, 2012 10:50 pm

Re: Przestawienie z Windows-a na MAC OSX .

Post autor: namini »

namini pisze: Największy problem jest jednak z klawiszami.

W Windowsie Ctrl + A zaznaczałem cały tekst, a ctrl + f, szukałem wyrazu w tekście, a teraz w mac SX nie mam pojęcia gdzie jest ta funkcja.
Co prawda w samouczku znalazłem opce że nalezy kliknąc na ( lornetkę ) ikona Znajdź i zamien , ale skrótu klawiszowego nie znam.


Najgorsze jest to że pisałem tekst 30 minut i nagle jakimiś chyba dwoma klawiszami wymazałem w sekunde wszystko! ;)

Problem mam też z pisaniem Polskich znaków bo np. przy Pisaniu literki ,,ł”, klawisz ALLT z prawej dolnej strony klawiatury był troszke z LEWEJ strony natomiast w MAC OSX jest nieco z dolnej prawej strony. Dlatego pisząc Polskie znaki stale klikam na klawisz nie ten co trzeba.
Z racji tej mam pytanie czy użytkownicy przestawiają si czy może istnieje opcja wymiany funkcji klawiszy i tak właśnie czynią niektórzy.

Gdyby ktoś znalazł w internecie jakieś samouczki do klawiszy mac osx, na openoffice byłbym wdzięczny.

Dziekuje.
Już wiem jak rozwiązać problem :D

Samouczek wraz z opisanym rozwiązaniem znajduje się tutaj:
http://docs.info.apple.com/article.html ... /8826.html



Oto jak dokonać zmian klawiszy:

Zmiana klawiszy modyfikujących
Można zmienić zachowanie klawiszy modyfikujących, czyli klawiszy Caps Lock, Control, Opcja i Command. Może się to przydać użytkownikom przyzwyczajonym do innego rozkładu klawiatury.
Przykładowo, klawiatury systemu UNIX i komputerów Sun mają klawisz Control tam, gdzie na klawiaturze Apple znajduje się Caps Lock. Dla doświadczonych użytkowników piszących bezwzrokowo może to być kłopotliwe. Zmiana zachowania klawisza Caps Lock na Control rozwiązuje ten problem.


Jak zmienić klawisz modyfikujący?
1. Wybierz z menu Apple > Preferencje systemowe, po czym kliknij w Klawiatura.
2. Kliknij w przycisk „Klawisze modyfikujące”.
3. Wybierz czynność z menu znajdującego się obok danego klawisza modyfikującego, po czym kliknij w przycisk OK.
W każdej chwili można przywrócić klawiszom oryginalne ustawienia, klikając w przycisk „Przywróć domyślne”.
OpenOffice.org. 3.3.0. Apple - OS X
ODPOWIEDZ