Kopiowanie właściwości pliku do innego.

Nie wiesz, gdzie umieścić swój post? Pisz tutaj!
Pilanin71
Posty: 3
Rejestracja: czw lip 21, 2022 11:16 am

Kopiowanie właściwości pliku do innego.

Post autor: Pilanin71 »

Bardzo zależy mi na odpowiedzi.
1. Często korzystam z Plik/Właściwości zakładki: "Opis" i przede wszystkim "Właściwości użytkownika" potem te zdefiniowane teksty wstawiam wielokrotnie Wstaw/Pola oraz Wstaw/Pola/Inne (Ctrl+F2). Jak kopiować te właściwości do innego pliku? Oczywiście nowe właściwości powinny podmienić stare.
2. Innym rozwiązaniem mogłoby być wstawianie tekstów z bazy utworzonej w "Calk" na zasadzie bazy tworzonej we wspomnianej zakładce "Właściwości użytkownika" ale też nie mam o tym pojęcia.
Z góry dziękuję za podpowiedzi
Apache OpenOffice 4.1.2
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2239
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Kopiowanie właściwości pliku do innego.

Post autor: Jermor »

Rozumiem, że twój problem dotyczy dokumentów Writera. Chcesz móc wykorzystać te same dane zamieszczane w polach właściwości dokumentu w wielu dokumentach.
Rozwiązanie musiałoby bazować na napisanym makrze, które wstawiałoby zestaw treści do pól. To jest do zrobienia, ale nie takie proste. Nie wiem, jak wielka miałaby być ta "baza" tych właściwości. Lecz jeśli dotyczy to kilku, kilkunastu zestawów, to sugerowałbym przygotowanie odpowiedniej liczby szablonów, które zawierałyby już te wymagane wpisy. Każde użycie szablonu utworzy nowy dokument z tymi właśnie wpisami, bez konieczności każdorazowego ich wprowadzania.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Pilanin71
Posty: 3
Rejestracja: czw lip 21, 2022 11:16 am

Re: Kopiowanie właściwości pliku do innego.

Post autor: Pilanin71 »

Takich pól z treścią jest max.30 powtarzają się wielokrotnie i to w kilku dokumentach. Żmudna zamiana to mały problemem, natomiast gorzej że się coś się coś przeoczy i w dokumencie zostaną błędne dane z poprzedniego dokumentu. Zawsze nowy dokument powstaje ze starego. Baza danych najprostsza z możliwych, pierwsza kolumna to "nazwa danej" druga to "wartość" to jak główkuję szablon chyba wystarczyłby jeden w którym zmieniałbym "wartości" z drugiej kolumny, i wczytywał to do nowo tworzonych plików. Ja raczej sam z tym sobie nie poradzę. Musiałbym chyba mieć jakiś przyklad.
Może ktoś może wskazać taki samouczek? książkę z przykładem? A jeśli ktoś chciałby coś takiego przygotować to chętnie się dogadam i wyślę plik z przykładowymi danymi.
Apache OpenOffice 4.1.2
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2239
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Kopiowanie właściwości pliku do innego.

Post autor: Jermor »

Szablon jest z punktu widzenia użytkownika dokumentem pakietu. Tak jak w każdym dokumencie może zawierać wstępnie wpisane treści, ustalone wymiary stron, przypisane style akapitów czy znaków. Jednym słowem jest to dokument. Dokument Writera ma standardowo przypisane rozszerzenie nazwy pliku odt a np. dokument Calca ods. Każdy z takich dokumentów może zostać zapisany jako szablon. Dokument nadal będzie zawierał wszystko to, co zostało w nim umieszczone, lecz rozszerzeniem jego nazwy będzie teraz — nawiązując do wspomnianych programów — ott (dla Writera) lub ots (dla Calca).
Skupmy się na Writerze. Co to oznacza z punktu widzenia oprogramowania? Otóż otworzenie dokumentu ott jest traktowane jak utworzenie całkiem nowego dokumentu, który zawiera już wszystko to, co zostało wpisane do szablonu. Gdy otwieramy zwyczajnie nowy dokument, tworzony jest nowy plik, który otrzymuje wstępną nazwę "Bez tytułu nr" gdzie nr jest liczbą informującą, który z kolei dokument został utworzony. Taki dokument przy próbie zapisu, zawsze otworzy okno dialogowe "Zapisywanie jako", żądając podania docelowej nazwy dokumentu, ponieważ przydzielona nazwa "Bez tytułu..." ma tylko charakter tymczasowy. Analogicznie jest z własnym szablonem. Jeśli utworzymy dokument, i wpiszemy w nim "wartości" do zadeklarowanych pól, zdefiniujemy sposób numerowania, umieścimy w nim logo firmowe i nagłówek czy stronę tytułową, a następnie zapiszemy go jako szablon pod nazwą np. "Projekt mostu", to faktycznym plikiem będzie "Projekt mostu.ott".
Otwarcie takiego pliku spowoduje utworzenie nowego pliku o tymczasowej nazwie "Projekt mostu 1". Analogicznie jak to opisałem przy pliku "Bez tytułu..." próba zapisania takiego pliku otworzy okno dialogowe "Zapisywanie jako", żądające podania docelowej ostatecznej nazwy dokumentu. Kolejne otworzenie tego samego szablonu znowu utworzy nowy plik z tymczasową nazwą "Projekt mostu 1".
Te nowe pliki będą zawierały wszystko to, co było już w szablonie + to, co autor dopisze dalej.
Zatem Można sobie utworzyć bazę szablonów i do tworzenia konkretnego dokumentu wywoływać właściwy szablon.
Aby zapisać dokument jako szablon, wystarczy podczas "Zapisywania jako" rozwinąć pole "Typ dokumentu" i wybrać pozycję: "Szablon dokumentu tekstowego OpenDocument". Można sobie utworzyć oddzielny folder zawierający takie szablony dla rozmaitych konfiguracji (baza szablonów) i wykorzystywać ten, który akurat będzie potrzebny.
OpenOffice ma wbudowany własny mechanizm zarządzania szablonami. Ten mechanizm pozwala zadeklarować nazwę dla grupy szablonów i umieszczać w tej grupie stosowne wersje tychże. Te zapisy znajdują się w odrębnym miejscu, zazwyczaj niedostępnym dla zwykłego użytkownika, co zabezpiecza je przed np. przypadkowym usunięciem. Można o tym przeczytać choćby w pomocy, wpisując hasło "szablon".
Znajdziesz w niej takie tematy, jak np."Nowe dokumenty oparte na szablonach", "Tworzenie szablonów dokumentów".
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Pilanin71
Posty: 3
Rejestracja: czw lip 21, 2022 11:16 am

Re: Kopiowanie właściwości pliku do innego.

Post autor: Pilanin71 »

Tak dziękuję bardzo za odpowiedź myślę, że to zrozumiałem i wszystko to przećwiczę i na pewno będzie mi przydatne. Ale myślę że mi chodzi o krok dalej. Faktycznie o opisy do projektów budowlanych chodzi. Kiedyś pisało się jeden opis i właściwości pliku załatwiały kilka razy powtarzające się np. dane adresowe.
Teraz do jednego tematu trzeba czasami napisać powyżej 5-ciu opisów. I oczywiście na podstawie szablonu można tworzyć 5 opisów z tymi samymi danymi. A co jeśli trzeba zmienić kilka danych czy zmieniając daną w szablonie zmiany powstaną w plikach z niego utworzonych. (Bo tak działają dane wpisane w oknie Plik\właściwości na karcie właściwości użytkownika (gdzie dotychczas dopisywałem swoje dane). Oczywiście nie stosując „właściwości pliku” można zastępować wpisane słowa w okienku znajdź ale tu nie tylko o to chodzi.

Czyli mamy szablon „most” tworzę z niego 5 opisów „most w Pile 1; 2; 3; itd.”
Ale następnie jak chcę zrobić projekt „mostu w Spale” to nigdy nie zaczynam pracować od nowa tylko otwieram po kolei 5 plików projektu „mostu w Pile” i z nich tworzę poszczególne pliki „mostu w spale” Czyli: z „mostu w Pile 1” muszę tworzyć plik „mostu w Spale 1” i dalej
„mostu w Pile 2” muszę tworzyć plik „mostu w Spale 2” itd.
Dlatego stosowanie szablonu sprawdziłoby mi się gdybym po zrobieniu całego „projektu w Pile” mógł zmienić szablon zapisując go np. w katalogu projektu w Spale a opisy skopiowane do tego katalogu zmieniły dane adresowe na Spałę. Oczywiście nie ma kłopotu jak bym musiał w każdym opisie tworzonym na Spałę definiował nowy plik szablonu.

Dlatego wydaje mi się, że jedynym rozwiązaniem będzie stworzenie dwukolumnowej bazy danych we Writer lub Calku i zmienianie kolumny wartości z danymi nowego projektu. Tylko też nie potrafię z takiego pliku szablonu wstawiać danych we Writerze.

Nie mogłem uwierzyć że w tym oknie „właściwości pliku” nie ma importowania jak np. w stylach formatowania.

Pozdrawiam i dziękuję za poświęcony czas!
Apache OpenOffice 4.1.2
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2239
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Kopiowanie właściwości pliku do innego.

Post autor: Jermor »

Myślę, że nasza rozmowa przypomina problem XY. Na własne potrzeby przetłumaczyłem opis tego zagadnienia znajdujący się w angielskiej wersji Wikipedii:
Problem XY
Problem XY to problemem komunikacji, najczęściej pojawiający się systemach pomocy i podobnych sytuacjach, w których osoba zwracająca się z prośbą o pomoc zaciemnia prawdziwy problem X, bo zamiast pytać bezpośrednio o problem X , pyta, jak rozwiązać kwestią drugorzędną, Y, wierząc, że pozwoli to jej rozwiązać problem X na własną rękę. Jednak rozwiązanie problemu Y często nie rozwiązuje problemu X lub jest złym sposobem jego rozwiązania, a zaciemnienie rzeczywistego problemu i wprowadzanie, wg. pytającego, niezbędnego problemu wtórnego może prowadzić do tego, że osoba próbująca pomóc, ma niepotrzebne trudności w komunikacji z pytającym lub proponuje nieadekwatne rozwiązania.

Problem XY jest często spotykany w środowiskach wsparcia technicznego lub obsługi klienta, w których użytkownik końcowy sam próbował rozwiązać problem i błędnie zrozumiał prawdziwą naturę tegoż, wierząc, że jego prawdziwy problem X został już rozwiązany, z wyjątkiem niektórych małych szczegółów Y wymaganych w rozwiązaniu. Niezdolność personelu wsparcia do rozwiązania rzeczywistego problemu lub zrozumienia natury zapytania może spowodować frustrację użytkownika końcowego. Sytuacja może się wyjaśnić, jeśli użytkownik końcowy zapyta o jakiś pozornie nieistotny szczegół, który jest odległy od jakiegokolwiek użytecznego celu końcowego. Rozwiązaniem dla osób pomagających jest zadawanie pytań sondujących, dlaczego informacje są potrzebne, aby zidentyfikować główny problem i przekierować użytkownika końcowego na właściwą ścieżkę zapytania.

Termin „problem XY” utworzył Eric S. Raymond w swoim tekście „How To Ask Questions The Smart Way” (Jak zadawać pytania w sposób inteligentny) w podrozdziale "How can I use X to do Y?" (Jak mogę użyć X do zrobienia Y?) w sekcji "Questions Not To Ask" (Pytania, których nie należy zadawać). W tej oryginalnej wersji znaczenia X i Y są zamienione miejscami.

Pytanie: Jak mogę użyć X do zrobienia Y?
Odpowiedź: Jeśli chcesz zrobić Y, powinieneś zadać to pytanie bez zakładania z góry użycia jakiejś metody, która może nie być odpowiednia. Pytania w tej formie często wskazują na osobę, która nie tylko jest ignorantem na temat X, ale jest zdezorientowana co do problemu Y, który rozwiązuje i jest zbyt skupiona na szczegółach swojej konkretnej sytuacji. [Żródło: https://en.wikipedia.org/wiki/XY_problem]

Myślę, że powinieneś opisać jaki mechanizm tworzenia dokumentacji chciałbyś zastosować, bo to wiele by wyjaśniło.
Co do pytania o zmiany w szablonie. Zmiany dokonane w szablonie nie wpływają na żaden dokument utworzony wcześniej na podstawie tego szablonu. Szablon wpływa tylko na utworzony nowy dokument.
Pilanin71 pisze: pn lip 25, 2022 9:54 am Nie mogłem uwierzyć że w tym oknie „właściwości pliku” nie ma importowania jak np. w stylach formatowania.
Właściwości pliku, to także data ostatniego zapisania dokumentu, autor ostatniej modyfikacji pliku, czas pracy nad plikiem położenie pliku, i wiele innych. Dlatego nie kopiuje się tych danych, gdyż zniekształciłyby one rzeczywiste informacje. Ponadto ciągle mam wrażenie, że w twoim rozwiązaniu nie jest potrzebny dostęp do właściwości pliku. No ale to może dlatego, że nie do końca zrozumiałem ideę zmienianych danych.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
ODPOWIEDZ