Tworzenie makra

Użytkowanie programu bazodanowego
hutsalo
Posty: 1
Rejestracja: ndz cze 12, 2022 6:00 pm

Tworzenie makra

Post autor: hutsalo »

Chciałbym stworzyć makro, które pozwoli mi zaktualizować istniejący rekord w tabeli w mojej bazie danych za pomocą formularza. Np. jak mam kolumnę Nr_dowodu, to chce zrobić makro, które umożliwi mi zmiane tego numeru za pomocą formularza. Utworzyłem już formularz lecz teraz pytanie jak napisać to makro. Szczerze powiedziawszy jestem początkujący jeśli idzie o programowanie i nigdy wcześniej nie robiłem czegoś takiego. Potrzebuje tego na dziś.
Awatar użytkownika
Rafkus
Posty: 513
Rejestracja: czw kwie 12, 2018 10:26 pm

Re: Tworzenie makra

Post autor: Rafkus »

Do tego celu nie potrzeba makra. Wystarczy np.:
  • przejść do następnego/poprzedniego rekordu (zmiany zostaną zapisane automatycznie);
  • podczas zamykania formularza wyskoczy monit, że dane zostały zmienione i pytanie czy chcesz dokonać zapisu tych zmian;
  • do formularza wstawić przycisk, któremu przypiszesz akcję Zapisz rekord.
Ad ppkt 3. Aby to zrobić uruchom formularz w trybie edycji (kliknij formularz prawym przyciskiem myszy i z wywołanej listy kliknij Edytuj). Na pasku narzędziowym Formanty formularza znajdź formatkę Przycisk, kliknij go i na formularzu narysuj prostokąt. Kliknij dwukrotnie narysowany prostokąt aby wywołać Właściwości: Przycisk. Na karcie Ogólne właściwości Akcja wybierz wybrane zdarzenie (np. Zapisz rekord).

Jeśli chcesz stworzyć makro by zautomatyzować ten proces - czyli ograniczyć potrzebę kliknięcia przycisku Zapisz to proponuję Tobie takie makro nagrać i przypisać je do zdarzenia np. Tekst zmodyfikowano albo Po utracie fokusu. Nagrywanie makr ma pewne ograniczenia, ale do wykonywania niektórych prostych czynności jest wystarczające. Do tej pory sam również korzystam z mojego pierwszego (i to nagranego) makra zapisującego i odświeżającego dany formularz, możesz zobaczyć go tutaj.

Więcej o makrach możesz przeczytać w opracowaniach @Jermora na stronach: https://yestok.pl/html/y_.php?nrp=33
oraz na stronach: https://wiki.openoffice.org/wiki/Docume ... ASIC_Guide
LibreOffice 7.4.6 (preferowany) oraz OpenOffice 4.1.6. Widows 10
OpenOffice 4.1.3. oraz Libre 4.2.5.2 Windows XP
ODPOWIEDZ