Dodawanie komórek

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
barteklodz
Posty: 7
Rejestracja: pn kwie 11, 2022 10:36 pm

Dodawanie komórek

Post autor: barteklodz »

Cześć,
Potrzebuje podpowiedzi z arkuszem kalkulacyjnym.
Chce zrobić funkcje by kwoty z kolumny B ( zaznaczone na żółto), dodawały sie do kolumny A
Cos na zasadzie kalkulatora to ma być
Próbowałem kombinować z SUMA ale nie wychodziło mi to.
Wrzucam zdjecie
Z góry dzieki
Pozdrawiam
Załączniki
1.jpg
1.jpg (45.89 KiB) Przejrzano 2983 razy
LibreOffice Version: 7.3.2.2
Windows 11 home
Awatar użytkownika
Rafkus
Posty: 515
Rejestracja: czw kwie 12, 2018 10:26 pm

Re: Dodawanie komórek

Post autor: Rafkus »

LibreOffice 7.4.6 (preferowany) oraz OpenOffice 4.1.6. Widows 10
OpenOffice 4.1.3. oraz Libre 4.2.5.2 Windows XP
barteklodz
Posty: 7
Rejestracja: pn kwie 11, 2022 10:36 pm

Re: Dodawanie komórek

Post autor: barteklodz »

Cześć,
To co pokazales to raczej nie to.
Opisze jeszcze raz o co mi chodzi na Arkuszu Kalkulacyjnym.
Załączniki
1.jpg
LibreOffice Version: 7.3.2.2
Windows 11 home
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2252
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Dodawanie komórek

Post autor: Jermor »

Jeśli dobrze zrozumiałem, to chciałbyś w komórce A2 otrzymywać sumę jej zawartości i tego co zostanie wpisane do B2, przy czym po zsumowaniu komórka B2 ma zostać wyzerowana.
Ten problem może być rozwiązany tylko z wykorzystaniem dedykowanego makra.
Częściowe rozwiązanie można uzyskać stosując formułę generującą odwołanie cykliczne. Wykorzystując ten fakt i odpowiednie ustawienie opcji arkusza można utworzyć formułę, choć nie będzie ona do końca działała tak, jak tego oczekuje @barteklodz.
To rozwiązanie pokazuję na ilustracji.
Wymaga to określenie komórki, która zawierać będzie wymaganą stałą. W kolumnie C tworzy się formułę (w tym przypadku cykliczną), która dodaje do siebie wartość wpisaną do komórki w kolumnie D. Dopiero ten wynik jest sumowany ze stałą w kolumnie B. Na ilustracji znajdują się symbolicznie zapisane formuły. Oczywiście kolumnę C można ukryć. W tym rozwiązaniu, aby "wyzerować" sumowanie należy jako wartość wpisać liczbę ujemną o wartości bieżący wynik minus stała. Ten sposób wymaga także zgody na odwołania iteracyjne. Minimalna zmiana w tej opcji musi być większa niż największa przewidywana wartość wpisywana do kolumny D. Nie można jednak w tym rozwiązaniu "wyzerować" komórki z wartością.
Należy pamiętać o tym, że opcja odwołań iteracyjnych odnosi się do aplikacji Calc, a nie do utworzonego dokumentu.
obraz_2022-04-22_142829562.png
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
barteklodz
Posty: 7
Rejestracja: pn kwie 11, 2022 10:36 pm

Re: Dodawanie komórek

Post autor: barteklodz »

Cześć,
Działa idealnie.
Wykorzystałem tą funkcje co napisałeś. I wyszło prościej niż opisałeś.
A wiesz może jak kopiować wyniki z tabeli B, żeby po skopiowaniu nie brał funkcji a sam wynik.
Bo jak biorę z funkcja i kopiuje w inne miejsce to dodaje liczby obok w momencie jak robię jakaś korektę.
Załączniki
1.jpg
LibreOffice Version: 7.3.2.2
Windows 11 home
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2252
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Dodawanie komórek

Post autor: Jermor »

Na komórce wybierasz "Kopiuj" (CTRL+C) a w miejscu docelowym "Wklej specjalnie" (CTRL+SHIFT+V) wybierając "Liczba".
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
ODPOWIEDZ