Wyłuskanie podwójnych powtórzeń w kolumnie (nie potrójnych)

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
Dalar
Posty: 3
Rejestracja: czw lut 24, 2022 8:21 am

Wyłuskanie podwójnych powtórzeń w kolumnie (nie potrójnych)

Post autor: Dalar »

Dzień dobry. Pozdrawiam.
Problem: Arkusz służył mi do prostych rzeczy, a teraz albo na piechotę przerobię 3tys rekordów ,albo jakaś formuła odwali za mnie robotę.
Do rzeczy. W kolumnie są liczby zdublowane i trzykrotnie takie same. (będę pisał tak "2" , "3")Np. 2 2, 3 3, 4 4 4, 5 5. Każdy "2" i "3" nie są z tych samych liczb , tj. nie zdarzy się zestaw 55 i 555. Muszę "wyłuskać" duble.
Popróbowałem kilku rzeczy , ale nic z tego. Gdyby w dodatkowiej kolumnie określić formułę a później posortowć/przefiltrować wzg. niej to byłóby idealnie.
Jeśli ktoś ma pomysł to będę wdzięczny.
Win 7
OpenOffice 4.1.6
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2239
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Wyłuskanie podwójnych powtórzeń w kolumnie (nie potrójny

Post autor: Jermor »

Jeśli dobrze zrozumiałem, to chcesz wyodrębnić z tego zbioru wszystkie rekordy, które w określonej kolumnie mają taka samą liczbę.
Możesz zrobić to tak (w opisie założę, że te liczby są w kolumnie B, od B2:B3000):
Utwórz nową kolumnę przylegającą do obecnego zestawu.
W pierwszym wierszu tej nowej kolumny wpisz formułę

Kod: Zaznacz cały

=LICZ.JEŻELI($B$2:$B$3000;B2)
i powiel ją do końca.
W tej kolumnie pojawią się liczby, mówiące ile razy liczba z kolumny B pojawia się w zbiorze.
Teraz możesz odfiltrować wszystkie te rekordy, które mają tę wartość >1
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2239
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Wyłuskanie podwójnych powtórzeń w kolumnie (nie potrójny

Post autor: Jermor »

Nie przeczytałem dokładnie. Odfiltrować należy tylko rekordy z liczbą 2.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Dalar
Posty: 3
Rejestracja: czw lut 24, 2022 8:21 am

Re: Wyłuskanie podwójnych powtórzeń w kolumnie (nie potrójny

Post autor: Dalar »

Jermor pisze:Nie przeczytałem dokładnie. Odfiltrować należy tylko rekordy z liczbą 2.
Tak. Odfiltrować tylko te, które powtarzają się dwa razy. Albo usunąć te które powtarzają sie trzy razy, zosataną podwójne. Na jedno wychodzi.
Win 7
OpenOffice 4.1.6
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wyłuskanie podwójnych powtórzeń w kolumnie (nie potrójny

Post autor: Jan_J »

„Odfiltrować” czyli użyć filtra. Jest to narzędzie do przekształcania zawartości arkusza. Istnieje kilka rodzajów filtrów. Sprawdź Dane/Filtr albo Dane/Autofiltr i Dane/Więcej filtrów> oraz help do tych operacji, a także nieco już zapomniany, ale wciąż dobry blog Mirka Zalewskiego aka Minio: http://przepis-na-lo.pl/calc.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
Dalar
Posty: 3
Rejestracja: czw lut 24, 2022 8:21 am

Re: Wyłuskanie podwójnych powtórzeń w kolumnie (nie potrójny

Post autor: Dalar »

Myślałem,że można zapisać formułe w dodatkowej kolumnie np. "jeśli zawartość komórki w kolumnie x powtarza się dwukrotnie =fałsz" :) Dla terningu popracuje nad tym.
Win 7
OpenOffice 4.1.6
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wyłuskanie podwójnych powtórzeń w kolumnie (nie potrójny

Post autor: Jan_J »

Można. Formuła postaci
=licz.jeżeli(zakres; wartość) = 2
albo w wersji wektorowej
=licz.jeżeli(zakres; zakres) = 2 <Ctrl+Shift+Enter>
prowadzi tylko do odpowiedzi na osobne pytanie dla każdej wartości. Zgromadzenie tych (wyróżnionych przez kryterium; w tym przypadku kryterium liczebności) wartości w kolekcję to właśnie jest filtrowanie.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
ODPOWIEDZ