VBA w go-openoffice

Makropolecenia i funkcje w języku Basic
b00rt00s
Posty: 2
Rejestracja: sob sie 07, 2010 11:19 pm

VBA w go-openoffice

Post autor: b00rt00s »

Jest to moja pierwsza wiadomość na tym forum, więc chciałbym się ze wszystkimi przywitać.

Moje pytanie dotyczy tworzenia dokumentów w języku VBA w go-openoffice. Problem jest dość złożony, ale postaram się go w miarę dobrze opisać.

Od czasu do czasu mam potrzebę napisania jakiegoś drobnego makra. Jako, że wcześniej korzystałem wyłącznie z MS Office, znam VBA (na miarę moich potrzeb). Jak wiadomo, OpenOffice ma wsparcie dla tego języka. W "normalnym" openoffice z makrami nie ma problemu. Jednak problem pojawia się, gdy muszę skorzystać z go-openoffice. Podczas uruchamiania makr w arkuszach stworzonych pod w "normalnym" openoffice, dostaję szereg błędów, oto przykład:
Obrazek

Dokumenty te mam zapisane w formacie ods. Stworzyłem więc dokument w MS Office 2007 i okazało się, że makra z tego dokumentu działają. Co więcej, udało mi się dojść do źródła problemu, ale nie wiem jak go rozwiązać.

Poniżej zamieszczam zdjęcie menedżera makr dla działającego pliku xls, stworzonego w ms office:
Obrazek
A oto zdjęcie dla dokumentu stworzonego w OpenOffice:
Obrazek

Jak widać, dokument stworzony w MS Office jest o wiele inaczej zorganizowany. Pytanie brzmi zatem tak: jak zrobić coś takiego w go-openoffice? Jak tworzyć w nim dokumenty z makrami w VBA?

Dodam tutaj należy, że zwykły openoffice bez problemu uruchamia wszystkie makra- nie dostaje takich błędów jak w go-openoffice. To mnie najbardziej dziwi. Dlaczego z zwykłym openoffice nie ma takich problemów?

Bardzo proszę o jakieś wskazówki, bo zależy mi na używaniu go-openoffice (jest o wiele szybszy od zwykłego).


P.S. Jeśli zapiszę dokument z makrami w xls, to po zamknięciu i ponownym otwarciu dokumentu wszystkie makra są stracone. Możliwośc zapisania makr jest tylko w formacie ods.

[EDIT]

Jak zapiszę wspomniany dokument stworzony w ms office (w formacie xls), w którym makra da się uruchomić, do formatu ods, to dostaję coś takiego:
Obrazek
i makra znowu przestają działać...
Go-OpenOffice 3.2.1, Arch Linux
Arghil
Posty: 112
Rejestracja: sob lip 04, 2009 7:39 pm
Kontakt:

Re: VBA w go-openoffice

Post autor: Arghil »

Witam

w zasadzie to OOBasic (StarBASIC) jest jedynie zgodny na poziomie składni języka z odpowiednikiem Microsoftu (VBA) , więc większość kodu w OO.org nie będzie działać. Czasem pomaga dopisanie

Kod: Zaznacz cały

Option VBASupport 1 
choć filtr importu powinien sam o to zadbać.

W opcjach przy właściwościach VBA masz wszystko zaznaczone?
Załączniki
oo_ustawienia_vba.jpg
LibreOffice || Microsoft Office
b00rt00s
Posty: 2
Rejestracja: sob sie 07, 2010 11:19 pm

Re: VBA w go-openoffice

Post autor: b00rt00s »

W module mam dodane:

Kod: Zaznacz cały

Option VBASupport 1 
oraz pozaznaczałem opcje, które podałeś, ale mimo to problem nadal występuję.

Rzecz w tym, że na zwykłym OpenOffice nie ma problemów. Wszystko jest w porządku. Problem występuję jedynie w go-openoffice, pomimo, że jest identycznie skonfigurowany... Na go-openoffice działają jedynie dokumenty stworzone w excelu. Nie da się natomiast stworzyć takich dokumentów...
Go-OpenOffice 3.2.1, Arch Linux
Arghil
Posty: 112
Rejestracja: sob lip 04, 2009 7:39 pm
Kontakt:

Re: VBA w go-openoffice

Post autor: Arghil »

Prawdopodobnie w go-oo dodano pewne modyfikacje, które do końca nie działają jak powinny.
LibreOffice || Microsoft Office
ODPOWIEDZ