Klawiatura numeryczna, kropka/przecinek - skrót klawiszowy?

Użytkowanie programu bazodanowego
grpmazur
Posty: 4
Rejestracja: pn paź 11, 2021 11:59 am

Klawiatura numeryczna, kropka/przecinek - skrót klawiszowy?

Post autor: grpmazur »

Cześć!
Czy jest mi ktoś w stanie wytłumaczyć dlaczego w OOBase (Open Office 3.3.0 na Windows 7 oraz Windows 10) wpisując z klawiatury numerycznej znak kropki "." czasami w formularzu wpisuje mi kropkę "." a czasem przecinek ","? Raz jest kropka a po chwili pracy na formularzu zaczyna wpisywać przecinek...

Podejrzewam że jest może jakiś skrót klawiszowy który mi to przełącza (tj. "," na "." i na odwrót na klawiaturze numerycznej) o którym nie wiem i to może być przyczyna - czy ktoś coś wie?

Ustawienia klawiatury w Windowsie oraz w ustawieniach OpenOffice są niezmienne.

Pozdrowienia!
Grzesiek
OpenOffice 3.3.0 na Windows 7 / Windows 10
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2239
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Klawiatura numeryczna, kropka/przecinek - skrót klawiszo

Post autor: Jermor »

To, co wiem na temat "kropki" w klawiaturze numerycznej, to to, że ten klawisz jest "podpięty" przez system operacyjny do separatora dziesiętnego, jaki wynika z lokalizacji systemu. Zatem w Polsce jest mu przypisany symbol przecinka. Z tego wynikałoby, że jeśli jakaś aplikacja interpretuje go jak kropka, to przechwytuje ona sterownik klawiatury.
Dlaczego tak jest? Nie wiem. Może to wynikać z funkcjonowania wersji programu. Napisałeś, że używasz wersji 3.3, a obecną wersją stabilną Apache OpenOffice jest 4.1.10.
Kiedyś znak kropki był jedynym znakiem akceptowanym jako separator części ułamkowej (np. W Basicu do dziś tak jest). We właściwościach bazy danych, można ustawić jaki znak będzie separatorem dziesiętnym. Domyślnie jest ustawiona kropka. Może to jest przyczyną tych zachowań?
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
grpmazur
Posty: 4
Rejestracja: pn paź 11, 2021 11:59 am

Re: Klawiatura numeryczna, kropka/przecinek - skrót klawiszo

Post autor: grpmazur »

Zgadza się, sprawdzałem ustawienie Opcje > Ustawienia językowe > Klawisz seperatora dziesiętnego i działa to tak że gdy podczas pracy w wyżej opisany niewiadomy mi sposób klawiatura numeryczna zacznie wpisywać przecinek zamiast kropki, wtedy odznaczenie tego checboxa chwilowo działa, natomiast po pewnym czasie pracy znów mimo tego ustawienia znów numeryczna zaczyna pisać przecinek zamiast kropki i wtedy już odznaczenie nic nie daje...

Podejrzewam skrót klawiszowy jakiś który to przełącza... ktoś, coś?
OpenOffice 3.3.0 na Windows 7 / Windows 10
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2239
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Klawiatura numeryczna, kropka/przecinek - skrót klawiszo

Post autor: Jermor »

Zmiana funkcji klawiszy możliwa jest także wówczas, gdy w systemie jest zainstalowanych kilka klawiatur, np. polska, amerykańska, i niemiecka. Klawiatura PL ma w miejscu "kropki" na klawiaturze numerycznej — przecinek. Klawiatura amerykańska — kropkę.
Przełączanie między językami standardowo realizuje skrót klawiaturowy Lewy ALT+SHIFT (użytkownik może dodać własne skroty).
Windows w wersji polskiej instaluje klawiaturę PL (dokładniej polską programisty), ale pozostawia klawiaturę US (amerykańską). Przełączenie klawiatur może spowodować zmianę znaku dziesiętnego. Tylko że w takim przypadku powinny "zniknąć" polskie litery.
O problemach z klawiaturami można przeczytać tu:https://yestok.pl/gen/y15.php#y15a

Wspomniana przez ciebie opcja "klawisz separatora...", działa tak: jeśli jest zaznaczona, to naciśnięcie "kropki" wstawi znak przecinka, czyli taki znak, jaki wynika z ustawień lokalnych pakietu Apache OpeOffice. Jeśli jest wyłączona, wstawiany jest znak generowany przez sterownik klawiatury, a ten zależy od rodzaju włączonej klawiatury (o czym wyżej).
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
grpmazur
Posty: 4
Rejestracja: pn paź 11, 2021 11:59 am

Re: Klawiatura numeryczna, kropka/przecinek - skrót klawiszo

Post autor: grpmazur »

Dzięki, mam czego się chwycić - sprawdzę jak z tymi klawiaturami :)
OpenOffice 3.3.0 na Windows 7 / Windows 10
ODPOWIEDZ