[SOLVED] OpenOffice 4 podkreśla wszystkie wyrazy jako błędne

Użytkowanie edytora dokumentów
MissFriday
Posty: 3
Rejestracja: śr paź 23, 2013 5:10 pm

[SOLVED] OpenOffice 4 podkreśla wszystkie wyrazy jako błędne

Post autor: MissFriday »

Zainstalowałam najnowszego OpenOffice'a i w każdym dokumencie writera, który otwieram, a które były tworzone w wersji poprzedniej, każdy wyraz jest podkreślony jako błędny. Cały tekst jest podkreślony na czerwono, a jak dopisuję coś nowego, to nie podkreśla w ogóle, nawet jeśli piszę coś z błędem. W ustawieniach mam włączony słownik Polski i nigdy nie zmieniałam tych ustawień. Problem ten nie dotyczy nowo utworzonych dokumentów, wtedy słownik działa poprawnie.

Przeinstalowanie całego OpenOffice'a nic nie dało.

Proszę o pomoc, bo nie mogę normalnie pracować. Albo cały tekst na czerwono, albo w ogóle bez sprawdzania pisowni :/
Ostatnio zmieniony pn paź 28, 2013 10:48 pm przez MissFriday, łącznie zmieniany 2 razy.
OpenOffice 4, Win7
Judykator
Posty: 38
Rejestracja: sob sty 12, 2013 5:19 pm

Re: OpenOffice 4 podkreśla wszystkie wyrazy jako błędne

Post autor: Judykator »

Narzędzia -> język -> dla całego tekstu -> polski nie pomaga?

Bo co ma oznaczać w ustawieniach mam włączony "polski". Te ustawienia to to wyżej?
LibreOffice 4.13
MissFriday
Posty: 3
Rejestracja: śr paź 23, 2013 5:10 pm

Re: OpenOffice 4 podkreśla wszystkie wyrazy jako błędne

Post autor: MissFriday »

Dziękuję za odpowiedź :)

Tak, ustawienia języka polskiego dla całego tekstu nie pomagają, podobnie wybór języka w ustawieniach programu z rozwijanego menu z górnego paska.
OpenOffice 4, Win7
Awatar użytkownika
antekg
Posty: 18
Rejestracja: śr sie 25, 2010 6:18 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: OpenOffice 4 podkreśla wszystkie wyrazy jako błędne

Post autor: antekg »

Mam ten sam problem. W OO 4.0.1 przestało nagle działać sprawdzanie pisowni. (Wirus ?) :alarm:
Poza tym, wydaje się, że wcześniejszy post też tego dotyczył http://forum.openoffice.org/pl/forum/vi ... owni#p9221.
To co ja zrobię w następnym kroku to sprawdzę czy problem pojawił się na innych moich komputerach.
Ostatnio zmieniony sob paź 26, 2013 8:39 pm przez antekg, łącznie zmieniany 1 raz.
AOO 4.1.4 (Polish) na Windows 10 (64b) / AOO 4.1.0 na Windows Vista / LibreOffice na Mageia Linux
Judykator
Posty: 38
Rejestracja: sob sty 12, 2013 5:19 pm

Re: OpenOffice 4 podkreśla wszystkie wyrazy jako błędne

Post autor: Judykator »

Zróbcie reinstalkę, ale skasujcie w międzyczasie profil użytkownika, żeby instalacja była naprawę czysta.
LibreOffice 4.13
Awatar użytkownika
antekg
Posty: 18
Rejestracja: śr sie 25, 2010 6:18 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: OpenOffice 4 podkreśla wszystkie wyrazy jako błędne

Post autor: antekg »

Sugerowany zabieg jest dość bolesny. Odinstalowałem OO z pozycji panelu sterowania, zainstalowałem i nie ma zmiany - problem pozostał. Jak "skasować profil użytkownika" ?
AOO 4.1.4 (Polish) na Windows 10 (64b) / AOO 4.1.0 na Windows Vista / LibreOffice na Mageia Linux
Awatar użytkownika
antekg
Posty: 18
Rejestracja: śr sie 25, 2010 6:18 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: OpenOffice 4 podkreśla wszystkie wyrazy jako błędne

Post autor: antekg »

Już wiem jak "skasować profil użytkownika". Usunąłem ukryty folder c:\Users\Antek\AppData\Roaming\OpenOffice\4\user\, gdzie słowo "Antek" jest moją nazwą użytkownika i powinno być indywidualnie dobrane. Skutek jest dobry - sprawdzanie pisowni działa dobrze. Dziękuję za poradę. Aby pójść krok do przodu: czy samo usunięcie folderu (...)\4\user\ nie rozwiązałoby problemu? Właśnie usunąłem ten folder na próbę i jedynym ujemnym skutkiem było wprowadzanie profilu przy pierwszym uruchomieniu.
AOO 4.1.4 (Polish) na Windows 10 (64b) / AOO 4.1.0 na Windows Vista / LibreOffice na Mageia Linux
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: OpenOffice 4 podkreśla wszystkie wyrazy jako błędne

Post autor: Jan_J »

Odinstalowywanie w takiej sytuacji nie ma sensu. W toku użytkowania programu bez praw admina katalog programu nie jest modyfikowany.
Zmienić nazwę lub usunąć katalog osobistej konfiguracji można, uważając by nic ważnego z niego nie stracić (tzn. własnych makr, wpisów do słownika, szablonów itp.).

Oczywiście kasowanie konfiguracji nie rozwiązuje sprawy. Problem w tym, że do zgłoszenia błędu czy to w Apache, czy w Libre, trzeba umieć go reprodukować, żeby opisać dokładnie sytuację, w której występuje. "Nagle przestało działać" to za mało.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
MissFriday
Posty: 3
Rejestracja: śr paź 23, 2013 5:10 pm

Re: OpenOffice 4 podkreśla wszystkie wyrazy jako błędne

Post autor: MissFriday »

Wypróbowałam sposób Antka i wszystko gra :) Bardzo dziękuję za pomoc!
OpenOffice 4, Win7
kam96pok
Posty: 2
Rejestracja: ndz wrz 29, 2013 3:53 pm

Re: [SOLVED] OpenOffice 4 podkreśla wszystkie wyrazy jako bł

Post autor: kam96pok »

Sposób "na Antka" jest skuteczny, dzięki :)
OpenOffice 3.4.1, Windows 7
open
Posty: 65
Rejestracja: śr lis 06, 2013 4:31 am

Re: [SOLVED] OpenOffice 4 podkreśla wszystkie wyrazy jako bł

Post autor: open »

.
Witam,

Czy jest możliwość eliminacji tych czerwonych wężyków bez reinstalacji OO?

Czy ma ktoś na tę plagę inny sposób?

Może jednak ktoś potrafi naprawić ten problem w sposób finezyjny? Może wystarczy skasować jakiś jeden plik, może podmienić jakiś wpis, może sprawa jest prozaiczna i znawcom tematu po prosu nie chce się pisać truizmów na forum?



Napiszę z jakich powodów zależy mi na załatwieniu tej sprawy bez kasowania w systemie wszystkiego co ma związek z OO:

1. Instalacja wszystkiego od nowa pomogła na niecałe dwa miesiące nie chcę więc robić całej reinstalacji co jakiś czas.

2. Przygotowałem własny pasek narzędzi i nie wiem jak go zabezpieczyć aby nie zaginął i nie "tworzyć" go od nowa. (przed wprowadzeniem mojego paska też tak było)

3. Tylko jeden PC w sieci wyświetla te czerwone wężyki. W tych samych plikach otwieranych na innych PC nie ma czerwonych węży, więc coś z tym jednym PC.
LibreOffice 7.5.0.3 Win10
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: [SOLVED] OpenOffice 4 podkreśla wszystkie wyrazy jako bł

Post autor: Jan_J »

Przecież napisałem wyżej, że reinstalacja nie ma sensu. antekg to potwierdził (doświadczalnie); napisał też jak usunął własny profil konfiguracyjny, i że to pomogło. Co zresztą było sugerowane także we wcześniejszych postach.
Problem polega na błędzie w module migracji profilu konfiguracyjnego. Ktoś kto chciałby to śledzić, musiałby bez przerwy resetować swój profil do stanu sprzed upgrade. Jest to dość łatwe, ale niezmiernie nudne; chyba dlatego nikt na forum nie ogarnął przyczyn tego błędu.
PS. @Twój własny pasek narzędzi
* jeżeli jest zainstalowany jako dodatek z poziomu admina, to reinstalacja go dotyka, ale skasowanie profilu nie.
* jeżeli był instalowany jako dodatek z poziomu usera, albo został wyrzeźbiony w interfejsie, to reinstalacja pakietu mu nie zaszkodzi, ale zniszczy go skasowanie profilu. Trzeba by wtedy uchronić wybrane pliki profilu i przywrócić je po skasowaniu. Które: to zależy od metody stworzenia paska; na pierwszy ogień sprawdziłbym registrymodifications.xcu.
W ogóle zrobienie kopii zapasowej profilu przed skasowaniem nie jest złym pomysłem.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
open
Posty: 65
Rejestracja: śr lis 06, 2013 4:31 am

Re: [SOLVED] OpenOffice 4 podkreśla wszystkie wyrazy jako bł

Post autor: open »

.
Dziękuję, udało się.

Wykasowałem całą zawartość folderu \user i pomogło. Czerwone węże zniknęły.

U mnie była inna ścieżka dostępu do katalogu ...\OpenOffice\4\user

Niestety, nie zrobiłem kopi zapasowej zawartości folderu \user i osobisty pasek zniknął (raczej bezpowrotnie).

Raz jeszcze wszystkim dziękuję za powyższe wpisy.
LibreOffice 7.5.0.3 Win10
krysek76
Posty: 5
Rejestracja: pt sie 01, 2014 5:37 pm

Re: [SOLVED] OpenOffice 4 podkreśla wszystkie wyrazy jako bł

Post autor: krysek76 »

Witam. Może się komuś przyda - u mnie ścieżka do katalogu wygląda tak C:\Documents and settings\moja nazwa\Dane aplikacji\OpenOffice\4
Tam gdzie moja nazwa wybierz swoją nazwę.
Usuwamy katalog user
Ostatnio zmieniony czw mar 03, 2016 4:49 pm przez Jan_J, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: pisownia ścieżki
HP 255 G3, Windows 8.1, Apache OO 4.1.5.
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: [SOLVED] OpenOffice 4 podkreśla wszystkie wyrazy jako bł

Post autor: Jan_J »

Jeżeli jużchcesz komuś pomóc, to nie rób błędów.
krysek76 pisze:C:\Dokuments and settings\moja nazwa\Dane aplikacji\OpenOffice\4
C:\Documents and settings\moja nazwa\Dane aplikacji\OpenOffice\4

W Windows Vista, 7, i 8 jest inaczej. W Linuksach, Macach i BSD jest inaczej. Przy niestandardowej instalacji Windows XP też może być inaczej. Poszczególne pakiety (AOO, LO) oraz ich wersje (4.0, 4.1, 4.2, 4.3) mają osobne konfiguracje na poziomie użytkownika, przy pierwszym uruchomieniu nowej wersji następuje próba importu konfiguracji wersji wcześniejszej.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
TomekO
Posty: 2
Rejestracja: sob gru 13, 2014 3:36 pm

Re: [SOLVED] OpenOffice 4 podkreśla wszystkie wyrazy jako bł

Post autor: TomekO »

Podsumowanie...
Dla chcących zachować paski narzędzi, wcześniejsze sprawdzanie pisowni(stan czerwonych wężyków po użyciu F7-pisownia i gramatyka) i jakieś cechy profilu może.
Odmiennie do metody Antka nic nie kasujemy, więc nic nie tracimy.

Krok po kroku....
1. Program wyłączony. Odnajdujemy katalog user > zmieniamy jego nazwę na "user stary - do dupy".
Tak jak u Antka, u mnie to C:\Users\inst\AppData\Roaming\OpenOffice\4\user.

2. Uruchamiamy program > program prosi o rejestrację i tworzy nowy katalog "user" wraz z zawartością - bo widzi, że stary user jest do dupy.

3. Wyłączamy program > zmieniamy nazwy katalogów:
- "user" na "user nowy-dobry",
- "userowi staremu - do dupy" przywracamy nazwę "user" - jeszcze nie koniec...

4. W "user nowy - dobry" odnajdujemy katalog "uno-packages" > kopiujemy i wklejamy do katalogu "user" nadpisując wszystkie jego podkatalogi i zamieniając pliki na nowe.
Gotowe.

Wyjaśnienie...
W tym kopiowanym katalogu jest cash i pliki słownika. Z nieznanych mi przyczyn pliki słownika znikają czasem i nie sposób wtedy przywrócić sprawdzania pisowni w j. polskim z poziomu narzędzi programu. Może ponowne załadowanie słownika j.polskiego by pomogło?

Komu nie zależy na narzędziach i czerwonych wężykach, polecam metodę Antka - skasowanie katalogu "user", bo sie zepsuł, program go nie naprawi, ale może wymienić na nowy.

To tyle.
openoffice 4.1.1 na 7
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: [SOLVED] OpenOffice 4 podkreśla wszystkie wyrazy jako bł

Post autor: Jan_J »

W tym katalogu znajdują się zainstalowane prywatnie dodatki. Więc automatyczne nadpisanie może sprawić, że jednak coś stracimy.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
TomekO
Posty: 2
Rejestracja: sob gru 13, 2014 3:36 pm

Re: [SOLVED] OpenOffice 4 podkreśla wszystkie wyrazy jako bł

Post autor: TomekO »

Może, a może nie.
Jest duża szansa, że nic nie stracimy, bo nadpisanie standardowych plików programu - starych nowymi - nie powoduje żadnych zmian w plikach dodatków. Nie dotyka ich. Tak jak nadpisanie pustym katalogiem katalogu z plikami nie skasuje plików. Wszystko jest na miejscu, a zawartość rozszerza się o pusty zbiór. :)

Ale to tylko szansa. Nie sprawdzałem. Nie wiem. Nie ma sensu pisanie o przypuszczeniach.
Dla 70% użytkowników problem rozwiązuje metoda Antka, dla następnych 25% moje rozwinięcie tej metody.
Zostaje jeszcze 5% użytkowników instalujących dodatki...

Widać, że się znasz, być może masz coś doinstalowane...
Czemu nie sprawdzisz, tylko gdybasz?
openoffice 4.1.1 na 7
marek_2082
Posty: 3
Rejestracja: śr lut 10, 2010 10:30 am

Re: [SOLVED] OpenOffice 4 podkreśla wszystkie wyrazy jako bł

Post autor: marek_2082 »

Dzięki TomekO, pomogło i proste, i nic nie straciłem. Pozdrawiam.
OpenOffice 4.1.1 na win7 64-bit
Zdenek81
Posty: 5
Rejestracja: sob lut 22, 2014 9:06 am

Re: [SOLVED] OpenOffice 4 podkreśla wszystkie wyrazy jako bł

Post autor: Zdenek81 »

[quote="TomekO"]Podsumowanie...
Dla chcących zachować paski narzędzi, wcześniejsze sprawdzanie pisowni(stan czerwonych wężyków po użyciu F7-pisownia i gramatyka) i jakieś cechy profilu może.
Odmiennie do metody Antka nic nie kasujemy, więc nic nie tracimy.

Metoda TomkaO jak znalazł :)
U mnie był trochę inny przypadek - Apache OO 4.1.1 pod Win7 nagle przestał stosować słownik języka polskiego - wszystko podkreślał na czerwono, zarówno w starych, jak i nowych dokumentach. Próby zmiany ustawień w żadnym z miejsc nie pomagało, a przy sprawdzenie pisowni nie proponował innych słów za te dobre, ale podkreślone. Oczywiście od razu przeinstalowałem, co oczywiście nie pomogło.
Dzięki!
Apache OpenOffice 4.0.1, Windows 7 64bit
Agarov
Posty: 1
Rejestracja: sob mar 14, 2020 3:11 pm

Re: [SOLVED] OpenOffice 4 podkreśla wszystkie wyrazy jako bł

Post autor: Agarov »

OO Writer podkreślał mi wszystko na czerwono jako błędne. Problem zniknął po wejściu w:
Narzędzia > Język > Dla całego tekstu > Angielski
OpenOffice 4.1.5
Win7Prof
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: [SOLVED] OpenOffice 4 podkreśla wszystkie wyrazy jako bł

Post autor: Jan_J »

Agarov pisze:Problem zniknął po wejściu w:
Narzędzia > Język > Dla całego tekstu > Angielski
Czy to znaczy: tekst był po angielsku, ale zadeklarowany język był inny?
Czy: tekst był w języku innym niż angielski, ale deklarowano użycie angielskiego?
Czy: problem znikł po zadeklarowaniu angielskiego jako języka tekstu? (w takim razie: czypisano po angielsku?)
Czy inaczej?
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
keedler
Posty: 1
Rejestracja: ndz sie 30, 2020 9:57 pm

Re: [SOLVED] OpenOffice 4 podkreśla wszystkie wyrazy jako bł

Post autor: keedler »

Poproszę o instrukcję do Windowsa 10. Nie mogę znaleźć katalogu /user/
OpenOffice 4.1.7
Windows 10
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: [SOLVED] OpenOffice 4 podkreśla wszystkie wyrazy jako bł

Post autor: Jan_J »

Nie /user/ tylko C:\Users
ale że nic nie może być po prostu, więc w Windows katalog o nazwie \Users jest widoczny jako folder o nazwie Użytkownicy. Tym niemniej \Users jest poprawnym opisem jego położenia, i jeśli wpiszesz albo wkleisz tekst c:\Users w wiersz adresu Eksploratora, to zobaczysz j\ego zawartość.

Ogólniej, jeśli klikniesz (aktywujesz) wiersz adresu, to zamiast przycisków
[dysk c:] [użytkownicy] [konrad] [moje dokumenty]
zobaczysz ścieżkę dostępu
c:\users\konrad\documents

Z innymi katalogami może być więcej zachodu, bo mogą mieć status `ukryty` i Eksplorator domyślnie ich nie pokazuje. Ale może pokazać: Opcje folderów / Widok / [x] Pokaz pliki ukryte
Jednak nawet jeśli nie jest to włączone, wpisanie / wklejenie POPRAWNIE NAPISANEJ ścieżki w wiersz adresu spowoduje udostępnienie zawartości.

Chyba że chodzi o "user" kończące ścieżkę "C:\Users\inst\AppData\Roaming\OpenOffice\4\user"
No to katalog AppData znajduje się w Twoim katalogu osobistym (zamiast inst nazwa Twojego konta) i jest ukryty. Odblokowanie widoczności plików ukrytych powinna załatwić sprawę.

Aha. Folder katalogu AppData jest podpisany "Dane aplikacji".
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
glucosum
Posty: 3
Rejestracja: czw kwie 28, 2016 11:25 am

Re: OpenOffice 4 podkreśla wszystkie wyrazy jako błędne

Post autor: glucosum »

antekg pisze:Już wiem jak "skasować profil użytkownika". Usunąłem ukryty folder c:\Users\Antek\AppData\Roaming\OpenOffice\4\user\, gdzie słowo "Antek" jest moją nazwą użytkownika i powinno być indywidualnie dobrane. Skutek jest dobry - sprawdzanie pisowni działa dobrze. Dziękuję za poradę. Aby pójść krok do przodu: czy samo usunięcie folderu (...)\4\user\ nie rozwiązałoby problemu? Właśnie usunąłem ten folder na próbę i jedynym ujemnym skutkiem było wprowadzanie profilu przy pierwszym uruchomieniu.
Dziękuje. Pomogło.
OpenOffice 4.1.2 na Windows 7
ODPOWIEDZ