LibreOffice w trybie awaryjnym

Instalacja, konfiguracja i uruchamianie w systemach Windows
Jendrass
Posty: 31
Rejestracja: ndz maja 19, 2019 12:17 pm

LibreOffice w trybie awaryjnym

Post autor: Jendrass »

Od wersji 7.1 pakietu LO, Write pracował zdecydowanie wolniej.
Od wersji 7.1.2 jest to tragedia.
Operacja "znajdź i zamień" na 120 stronach A4 trwa kilka minut ale najczęściej kończy się zawieszeniem programu.
Porady zawarte tutaj: https://help.libreoffice.org/6.1/pl/tex ... _mode.html - nie pomogły.
Mam permanentny tryb awaryjny pakietu.
Przywrócenie tryby fabrycznego nic nie zmieniło, inne opcje z porad powyżej też nie.
Postanowiłem usunąć program i zainstalować jeszcze raz.
Kiedy w Panelu sterowania/Programy i funkcje kliknąłem prawym klawiszem pokazało się menu kontekstowe: - odinstaluj, - zmień, - napraw.
Pomyślałem, SUPER, zaraz to się naprawi i kliknąłem "napraw".
BŁĄD.
Windows i Libre nie przedyskutowali niczego ze mną, tylko "pomielili" zgodnie dyskiem, pojawił się napis "instalowanie sterowników" i po restarcie straciłem dźwięk!
Perypetie opisałem tutaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic ... l#19413216
Pół dnia "nie moje".

Obecnie dźwięk "wrócił" natomiast Libre działa źle.
Odinstalowałem i zainstalowałem pakiet 7.0 - jest źle - poprzednio działał dobrze.
Odinstalowałem i zainstalowałem pakiet 6.4 - jest źle - poprzednio działał bardzo dobrze.
Między instalacjami usuwałem pozostawione wpisy poprzednich wersji korzystając z CCleaner'a.
INNE PROGRAMY (pakiet Corela, gra) działają poprawnie - nic oprócz LO nie zwolniło.
Co robić?
System to Win7 64. Java najnowsza, też 64.
LibreOffice 7.3.5, Windows 7
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2232
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: LibreOffice w trybie awaryjnym

Post autor: Jermor »

W podobnej sprawie odpowiedziałem tutaj https://forum.openoffice.org/pl/forum/v ... =30&t=5593
Tam pomogło.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Jendrass
Posty: 31
Rejestracja: ndz maja 19, 2019 12:17 pm

Re: LibreOffice w trybie awaryjnym

Post autor: Jendrass »

Przeczytałem zanim założyłem ten temat.
Myślałem, że po deinstalacji katalog w %appdata% powinien zostać usunięty.
Może tak nie jest.
Jeśli dobrze Cię zrozumiałem to ręczne wyczyszczenie C:\Users\użytkownik\AppData\Roaming\LibreOffice\4 po deinstalacji pomoże?
Nie mam plików użytkownika do dogrania bo nie pomyślałem o starym słowniku.
LibreOffice 7.3.5, Windows 7
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2232
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: LibreOffice w trybie awaryjnym

Post autor: Jermor »

Ten folder zostaje. Uruchomienie aplikacji z całkowicie nowej instalacji znajduje ten folder i używa jak swego. Dzięki temu użytkownik widzi np. listę ostatnio otwieranych dokumentów.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Jendrass
Posty: 31
Rejestracja: ndz maja 19, 2019 12:17 pm

Re: LibreOffice w trybie awaryjnym

Post autor: Jendrass »

Nie zadziałało.
Zainstalowałem nowy pakiet 7.1.3 (bo z poprzednimi się nie udało).
Przed instalacją "przesunąłem" folder Libreoffice z appdata na inny dysk - napisałeś, że jeśli tego folderu nie ma, oprogramowanie w czasie instalacji go stworzy.
Tak się nie stało - po instalacji i resecie, w appdata tego folderu nie było. Za to Pakiet Libre uruchomił się w trybie awaryjnym - ale działa zauważalnie szybciej.
Skoro w tym folderze są przechowywane dane o ostatnio otwartych dokumentach, a folderu nie było, skąd Libre wiedział jaki dokument otwierałem ostatnio (bo wyświetlił ten plik w ostatnio otwieranych)?
Ostatnio zmieniony pt maja 07, 2021 5:05 pm przez Jendrass, łącznie zmieniany 1 raz.
LibreOffice 7.3.5, Windows 7
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2232
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: LibreOffice w trybie awaryjnym

Post autor: Jermor »

Trudno mi to skomentować. W sprawie instalacji nowych wersji oprogramowania kieruję się tymi oto wypowiedziami znajdującymi się w Wikipedii:
Cykl wydawniczy LibreOffice jest oparty na czasie. Oznacza to, że nowa wersja może zostać opublikowana nawet wtedy, gdy zawiera znane błędy[48].

Poza wyjątkowymi sytuacjami, nowe funkcje dostępne są wyłącznie w nowych liniach pakietu. Te z kolei wydawane są dwa razy do roku, w lutym oraz w lipcu. Linia identyfikowana jest za pomocą pierwszych dwóch liczb w numerze wersji, np. 4.3 lub 5.1.

Każda linia otrzymuje około sześciu wydań poprawkowych, które nie wprowadzają nowych funkcji, ale usuwają znalezione błędy. Wydania poprawkowe są publikowane co miesiąc do momentu osiągnięcia przez daną linię stabilności, a później co dwa miesiące. Kryteria „stabilności” nie są ściśle określone, ale zazwyczaj uznaje się, że linia jest stabilna od trzeciego lub czwartego wydania poprawkowego. Wydania poprawkowe są identyfikowane za pomocą ostatniej (trzeciej) liczby w numerze wersji. Np. 4.3.6 oznacza szóste wydanie poprawkowe linii 4.3, zaś 5.1.4 oznacza czwarte wydanie poprawkowe linii 5.1.

W dowolnym momencie na stronie internetowej pakietu dostępne są do pobrania dwie różne wersje:

wersja dojrzała (ang. still) (czwarte lub wyższe wydanie poprawkowe danej linii), przeznaczona dla użytkowników, którym zależy na stabilności;
wersja młodsza (ang. fresh) (trzecie lub niższe wydanie poprawkowe danej linii), przeznaczona dla testerów oraz pierwszych naśladowców (ang. early adopters).
Nową wersję instaluję dopiero po ukazaniu się czwartej wersji poprawkowej, unikając w ten sposób kłopotów z niedopracowaniami.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Astur
Posty: 653
Rejestracja: wt lip 13, 2010 9:11 am

Re: LibreOffice w trybie awaryjnym

Post autor: Astur »

Czy to znaczy, że po wersji fresh 7.1.[4lub5] nastąpi wersja still 7.1.[5lub6] i zostanie opublikowana 7.2.0 jako fresh?

I co znaczą ostatnie liczby w numerze wersji np.: 6.0.7.3, 7.0.5.2, 7.1.2.2?
Ubuntu 20.04 — OpenOffice 4.1.10
Zanim zastosujesz się do jakiejś rady, zrób kopię zapasową dokumentu, którego ona ma dotyczyć.
Wskazówka: w dokumentach używam czasem niestandardowych, bezpłatnych czcionek Gentium i Lato
Jan_J
Posty: 4557
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: LibreOffice w trybie awaryjnym

Post autor: Jan_J »

Astur pisze:I co znaczą ostatnie liczby w numerze wersji np.: 6.0.7.3, 7.0.5.2, 7.1.2.2?
Moim zdaniem numer „wersji wersji” liczony wraz z pre-release (czyli wersjami beta).
JJ
LO (7.6) ∙ AOO (4.1) ∙ Python (3.11|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
Jendrass
Posty: 31
Rejestracja: ndz maja 19, 2019 12:17 pm

Re: LibreOffice w trybie awaryjnym

Post autor: Jendrass »

Jendrass pisze:Trochę odbiegam od tematu ale w dokumencie 398 stronicowym (.rtf) wymiana <$> na <###> trwała 2'36".
Szukane hasło zamieniono 5120 razy.
Ale zdarzyło się, że podobna zamiana odbyła się natychmiast. RAZ :) . Ale najczęściej jest dłużej.
A sprzęt to nie złom, i5 4690K (bez kręcenia), 16 GB, 256G SSD IRYDIUM PRO (60% zajęte) i na pokładzie Win7.
Powinno mrugnąć i być.
A nie jest.
Zauważyłem też, że pliki rtf są obsługiwane znacznie szybciej niż odt. (oprócz otwierania - to jest zdecydowanie wolniejsze)
Pytanie - jak przyspieszyć Writer-a?
Zamiany trwające po parę minut (od 2 do 5) to tragedia.
Inne programy działają normalnie.
Co mam źle ustawione?
Obecna wersja to 7.0.6
LibreOffice 7.3.5, Windows 7
Awatar użytkownika
Astur
Posty: 653
Rejestracja: wt lip 13, 2010 9:11 am

Re: LibreOffice w trybie awaryjnym

Post autor: Astur »

Jeżeli program działa równie wolno w trybie awaryjnym to znaczy, że wina leży po stronie objętości dokumentu lub coś innego zjada czas procesora.
  1. Jeżeli otwierany jest duży dokument, z dużą ilością elementów graficznych, należy rozważyć ich optymalizację. Prawoklik na obrazie i wybór polecenia Kompresja… Najbardziej optymalny stopień kompresji dla JPEG to 93.
    .
  2. Jeżeli do pracy nie jest Ci niezbędny pełny widok grafiki (mnie np. jest), możesz użyć opcji Narzędzia => Opcje… => LibreOffice Writer => Widok => Wyświetl/Obrazy i obiekty (usuń zaznaczenie). Spowoduje to, że zamiast obiektów będzie wyświetlana ramka. Będą widoczne w podglądzie i oczywiście podczas wydruku/eksportu.
    .
  3. Przy bardzo dużych plikach warto rozważyć podział dokumentu wg rozdziałów na osobne pliki, które są scalane za pomocą tzw. dokumentu głównego.
    .
  4. Możesz także użyć menedżera zadań, aby zobaczyć, jaki program, pracujący jednocześnie z LibreOffice, zajmuje równie dużo zasobów. Gdy znajdziesz winnego, sprawdź (ale nie na ważnym dokumencie), co się stanie gdy zamkniesz taki program lub przynajmniej obniżysz mu priorytet. Istnieją alternatywne menedżery zadań, np. TaskInfo. które potrafią trwale obniżyć priorytet dowolnego procesu, tak że, aż do odwołania, będzie automatycznie obniżany przy każdym jego uruchomieniu. Zwracaj uwagę na ścieżkę dostępu procesu! Żebyś przypadkiem nie zamknął takiego, który jest częścią LibreOffice. Przydatny jest widok drzewa procesów.
    .
  5. Wreszcie program antywirusowy (także Windowsowy Defender) potrafi zwolnić program, nachalnie kontrolując każdą wczytywaną do pamięci bibliotekę, niezależnie od tego ile by to było razy w ciągu jednej sesji. Należy wówczas dodać LibreOffice do wyjątków w opcjach tego programu. Uwaga! Będzie wówczas groził straszliwymi konsekwencjami.
Ubuntu 20.04 — OpenOffice 4.1.10
Zanim zastosujesz się do jakiejś rady, zrób kopię zapasową dokumentu, którego ona ma dotyczyć.
Wskazówka: w dokumentach używam czasem niestandardowych, bezpłatnych czcionek Gentium i Lato
ODPOWIEDZ