Problem z wypełnieniem formularza w programie Writer

Użytkowanie edytora dokumentów
adlerek3
Posty: 1
Rejestracja: śr cze 09, 2021 10:14 pm

Problem z wypełnieniem formularza w programie Writer

Post autor: adlerek3 »

Dzień dobry, potrzebuję pomocy.

Mam do wypełnienia formularze w formacie .docx i nie mogę zaznaczyć kwadracików w polu wyboru. Po prostu mój program Writer zachowuje się jakby nie traktował tego jako formularza do wypełnienia, tylko jak tekst w tabelce. Nie mogę kliknąć po prostu w odpowiedni kwadracik, aby pojawił się w nim krzyżyk lub ptaszek jak to powinno wyglądać przy ankiecie lub formularzu. Gdy klikam dwa razy w okienko, które chciałbym zaznaczyć, to po prostu się ono zaznacza - wygląda to jak w załączonym obrazku.

Czy ktoś wie może czy da się coś zrobić, abym mógł wypełnić ten formularz? I druga sprawa - nie mogę go zapisać w docx, chyba, że po prostu dam to "na siłę" po nazwie pliku w ten sposób "nazwapliku.docx", ale wówczas wszystkie tabelki mi się rozjeżdżają przy kolejnym otwarciu i wygląda to tragicznie, cały formularz rozłazi się po różnych stronach. A więc chciałbym zapytać, czy da się to wypełnić, a potem jeszcze zapisać (choćby w .doc), tak żeby ktoś sobie to normalnie otworzył w Wordzie i odczytał i aby wyglądało tak jak zostało to do mnie wysłane?

Z góry dziękuję za pomoc
Załączniki
screenwriter.jpg
OpenOffice 4.1.6 / Windows 10 Home
Awatar użytkownika
Astur
Posty: 653
Rejestracja: wt lip 13, 2010 9:11 am

Re: Problem z wypełnieniem formularza w programie Writer

Post autor: Astur »

Docx nie jest formatem Writer, tylko Word.

Jeżeli zapisujesz plik utworzony w OpenOffice w formacie Word, to Write dokonuje konwersji na format odczytywany przez Word. Kiedy otwierasz plik docx zostaje wykonana kolejna konwersja do tymczasowej postaci rozumianej przez Write. Zapisując – znów konwerujesz. Te kolejne konwersje nigdy nie są przezroczyste, ponieważ ustawienia obu tych edytorów pochodzą z zupełnie innych założeń i nie pokrywają się. Dlatego błędy się bez przerwy nawarstwiają i prowadzą do utraty wprowadzanych ustawień. O czym jest ostrzegany każdy użytkownik, o ile tylko owego strzeżenia sobie nie wyłączy.

Co wynika z tak długiego wyjaśnienia? Otóż jesteś sam sobie winien i nikt nie zdoła ci pomóc.

Na drugi raz pamiętaj, że możliwość zapisywania w formacie docx służy tylko i wyłącznie do zapisania kopii pliku odt dla innych użytkowników, którzy posiadają tylko Word.
Ubuntu 20.04 — OpenOffice 4.1.10
Zanim zastosujesz się do jakiejś rady, zrób kopię zapasową dokumentu, którego ona ma dotyczyć.
Wskazówka: w dokumentach używam czasem niestandardowych, bezpłatnych czcionek Gentium i Lato
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Problem z wypełnieniem formularza w programie Writer

Post autor: Jan_J »

Otóż jesteś sam sobie winien i nikt nie zdoła ci pomóc.
Nie byłbym aż tak kategoryczny. Winne jest powszechne społecznie przekonanie, że dokumenty tworzy się w określonym programie, i że „każdy” ma taki sam program.

Nie ma po prostu takiego oprogramowania, które będzie traktowało każdy format jak własny. Ani takiego formatu, który będzie identycznie traktowany przez „każde” oprogramowanie.

Standaryzacje formatów, jakie miały miejsce na początu XXI wieku, oprócz doraźnych celów polityki merketingowej, miały także na celu ukierunkowanie rozwoju oprogramowania. Trochę wyszło, bo jest lepiej niż kiedyś, ale głównie na poziomie wzajemnej czytelności treści, struktury i stylów. Ale nie na poziomie obsługi elementów interaktywnych.

Przypomnę, że zarówno OOXML (.docx), jak ODF (.odt) są standardami ISO. Oba figurują jako uprawnione do użytkowania przez podmioty realizujące zadania publiczne w Polsce (było takie rozporządzenie RM w roku 2005, zmiana w 2012: https://www.prawo.pl/akty/dz-u-2017-224 ... 81512.html).
W praktyce nie ma to większego znaczenia, no i nie rozwiązuje problemów z niezgodnością oprogramowania.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
ODPOWIEDZ