Skalowanie linii wymiarowej [SOLVED]

Użytkowanie edytora grafiki
Awatar użytkownika
Astur
Posty: 653
Rejestracja: wt lip 13, 2010 9:11 am

Skalowanie linii wymiarowej [SOLVED]

Post autor: Astur »

Linia wymiarowa ma w założeniu umożliwić przedstawienie wymiarów jakiegoś obiektu na rysunku.
Obrazek

Problem polega na tym, że nie potrafię zmienić jej skali. Skala przykładowego rysunku to 1:10, a zatem podawany wymiar to w rzeczywistości 47,5 cm. Nie wiem jak zmusić linie wymiarowe, żeby podawały rzeczywistą wielkość, a nie to, co i tak każdy może sobie zmierzyć linijką.

Wiem, że można rysować od razu w skali 1:1 i tylko odpowiednio zmieniać powiększenie, ale co zrobicie w wypadku rysowania bloku mieszkalnego.
Albo układu planetarnego?
Ubuntu 20.04 — OpenOffice 4.1.10
Zanim zastosujesz się do jakiejś rady, zrób kopię zapasową dokumentu, którego ona ma dotyczyć.
Wskazówka: w dokumentach używam czasem niestandardowych, bezpłatnych czcionek Gentium i Lato
Awatar użytkownika
Rafkus
Posty: 513
Rejestracja: czw kwie 12, 2018 10:26 pm

Re: Skalowanie linii wymiarowej

Post autor: Rafkus »

W AOO wymiary po zmianie skali są przeliczane: czasami od razu, czasami muszę kliknąć na każdy wymiar albo zapisać rysunek i załadować go ponownie.
Nie przelicza wymiarów, którym samodzielnie nadałem wartość.

Sprawdzę LO jak będę w domu.

PS. Skalę zmieniam wybierając z menu:
Narzędzia ---> Opcje ---> Openoffice Draw ---> Ogólne i tam jest pole Skala rysunku.
LibreOffice 7.4.6 (preferowany) oraz OpenOffice 4.1.6. Widows 10
OpenOffice 4.1.3. oraz Libre 4.2.5.2 Windows XP
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2238
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Skalowanie linii wymiarowej

Post autor: Jermor »

"Narzędzia -> Opcje -> LibreOffice Draw -> Ogólne -> Skala rysunku"
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Rafkus
Posty: 513
Rejestracja: czw kwie 12, 2018 10:26 pm

Re: Skalowanie linii wymiarowej

Post autor: Rafkus »

Sprawdziłem, LO działa tak jak AOO
LibreOffice 7.4.6 (preferowany) oraz OpenOffice 4.1.6. Widows 10
OpenOffice 4.1.3. oraz Libre 4.2.5.2 Windows XP
Awatar użytkownika
Astur
Posty: 653
Rejestracja: wt lip 13, 2010 9:11 am

Re: Skalowanie linii wymiarowej [SOLVED]

Post autor: Astur »

THX

Chyba trochę zardzewiałem. Zapomniałem, że nie ma co liczyć na inteligencję programistów. Wydawało mi się, że to oczywiste, że skala powinna być przywiązana do linii wymiarowej, jej stylu albo przynajmniej do warstwy. Jak bowiem inaczej zrobić odnośnik graficzny? Taki okrąg obejmujący detal rysunku, połączony linią z większym okręgiem, zawierającym tenże detal, tylko w innej skali.
Nie da się!

Nie da się, bo osoba/grupa, która zajmuje się rysunkiem nie ma pojęcia, co właściwie robi.
W ten sposób z LibreOffice wychodzi gęś. Takie ptaszysko, co potrafi biegać, pływać i latać, ale nie biega tak szybko jak jeleń, nie lata tak dobrze jak sokół i nie pływa tak swobodnie jak delfin.

Wybaczcie te smutne przemyślenia.
Ubuntu 20.04 — OpenOffice 4.1.10
Zanim zastosujesz się do jakiejś rady, zrób kopię zapasową dokumentu, którego ona ma dotyczyć.
Wskazówka: w dokumentach używam czasem niestandardowych, bezpłatnych czcionek Gentium i Lato
ODPOWIEDZ