Eksport PDF do folderu pliku macierzystego.

Gotowe szablony, skrypty, makropolecenia i rozszerzenia. Tutaj możesz pochwalić i podzielić się swoją twórczością z innymi użytkownikami
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2239
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Eksport PDF do folderu pliku macierzystego.

Post autor: Jermor »

Jeden z forumowiczów zgłosił taki oto problem dotyczący tworzenia pliku PDF:
OpenOffice zawsze domyślnie wskazuje miejsce do zapisania nowo tworzonego pliku w miejscu gdzie był zapisywany ostatni (wcześniejszy) edytowany plik. A ja chciałbym żeby zawsze domyślnym folderem dla zapisu był ten w którym znajduje się aktualnie otwarty plik.
W pakiecie nie ma możliwości ustawienia opcji realizującej to żądanie. Utworzyłem więc makro, które tak własnie działa.
Makro sprawdza czy dokument, w stosunku do którego ma zostać użyte jest dokumentem Apache OpenOffice lub LibreOffice, czyli czy jest to dokument programu Writer, Calc, Impress, Math lub Draw. Następnie pobiera nazwę pliku z pełną ścieżka dostępu, zmienia rozszerzenie w nazwie pliku na PDF i eksportuje do tego pliku zawartość dokumentu. W ten sposób plik pdf zostaje zapisany w tym samym folderze co plik macierzysty. Nazwa wyeksportowanego pliku jest taka sama jak nazwa pliku źródłowego. Podczas zapisywania nie jest sprawdzane, czy identycznie nazwany plik pdf już był utworzony (np. wcześniej) więc nowa wersja nadpisuje poprzednią. Makro zadziała wyłącznie na dokumencie, który został już wcześniej zapisany na dysku.
Cała procedura została przygotowana w postaci pliku rozszerzenia OXT. Po pobraniu należy to rozszerzenie zainstalować za pomocą polecenia "Narzędzia -> Menedżer rozszerzeń -> Dodaj..." Nowa biblioteka o nazwie "DoPDF" zostanie dodana do kontenera makr "Moje makra". Procedurą jaką należy wywołać z tej biblioteki jest: "ZapiszJakoPDF".
Przy pomocy narzędzi dostosowywania można tę procedurę przypisać do własnego przycisku i/lub własnej pozycji menu. Opis jak to można zrobić, dotyczący innego problemu, znajduje się tu: https://yestok.pl/var/makecsv.php
Załączniki
DoPDF.oxt
(2.34 KiB) Pobrany 250 razy
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Awatar użytkownika
heillos
Posty: 164
Rejestracja: wt cze 02, 2009 8:19 am

Re: Eksport PDF do folderu pliku macierzystego.

Post autor: heillos »

Taka ciekawostka, problem o którym piszesz, występuje tylko na Windows. Na Maku i na linuksach (przynajmniej tych, które testowałem), program ustawia ścieżkę właściwie. Więc może trzeba gdzieś zgłosić błąd w wersji windzianej.
tomeh
Posty: 108
Rejestracja: pn mar 06, 2017 9:17 am
Kontakt:

Re: Eksport PDF do folderu pliku macierzystego.

Post autor: tomeh »

Teraz w nowych pakietach zawsze zapisuje w miejscu otwarcia a przynajmniej u mnie na win 8.1 każdy libre jaki miałem od roku czasu.
Libre office. Treści technologiczne ToTemat.pl z filmami.
ODPOWIEDZ