nie można uruchomić LO pod XP

Instalacja, konfiguracja i uruchamianie w systemach Windows
open
Posty: 65
Rejestracja: śr lis 06, 2013 4:31 am

nie można uruchomić LO pod XP

Post autor: open »

..
Witam.
Pod XP po włączeniu soffice.exe
pojawia się na moment ekran startowy czyli
napis Libreoffice i z prawej strony na zielonym tle 5
i na tym koniec. Można bez przerwy go odpalać, a on tak sobie ze mną żartuje. Za każdym razem to samo.

Instalowałem najnowszą wersję chyba z 8 razy.

Na wszystkich loginach usuwałem zawartość:
Windows XP: C:\Documents and Settings\NAZWA_UŻYTKOWNIKA\Dane aplikacji\OpenOffice.org,
ale to nie pomaga.

Co zrobić, aby ruszył?
LibreOffice 7.5.0.3 Win10
Awatar użytkownika
Astur
Posty: 653
Rejestracja: wt lip 13, 2010 9:11 am

Re: nie można uruchomić LO pod XP

Post autor: Astur »

Ubuntu 20.04 — OpenOffice 4.1.10
Zanim zastosujesz się do jakiejś rady, zrób kopię zapasową dokumentu, którego ona ma dotyczyć.
Wskazówka: w dokumentach używam czasem niestandardowych, bezpłatnych czcionek Gentium i Lato
Jan_J
Posty: 4557
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: nie można uruchomić LO pod XP

Post autor: Jan_J »

Czasem wskazówkę można dostać z komunikatów na terminalu tekstowym, z którego uruchamiamy aplikację.
Nie wiem, czy w tym przypadku to coś da, ale próba nic nie kosztuje. W Windows XP albo nowszym:

Start / Uruchom / wpisz cmd.exe <Enter>

Pojawi się okienko do wpisywania komend, domyślnie czarne. Jeśli ma małe literki, możesz powiększyć pukając ppm na listwie tytułowej.

Na to okienko upuść ikonkę LibreOffice. Nastąpi uruchomienie. Tekst, który się pojawi (o ile w ogóle się pojawi) w tym okienku, może dać wskazówkę.
JJ
LO (7.6) ∙ AOO (4.1) ∙ Python (3.11|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
open
Posty: 65
Rejestracja: śr lis 06, 2013 4:31 am

Re: nie można uruchomić LO pod XP

Post autor: open »

..
Dziękuję kolegom za podpowiedzi
Astur pisze:http://user.services.openoffice.org/pl/ ... p?f=4&t=84
Poszedłem powyższym tropem, ale
Założenie nowego profilu w winXP nie pomogło. Pojawia się wstępny obrazek i wszystko gdzieś się chowa.

Założenie nowego profilu i nowa instalacja na nowym profilu też nie pomogła. Pojawia się wstępny obrazek i wszystko gdzieś znika, jakby w ogóle nie odpalać LO.

Ślęczałem w regedit-cie aż Ctr-F nie pokazał już nic obecnego w rejestrze co wygląda jak:
"soffice" lub "openoffice".
Bardzo niemrawo idzie usuwanie za pomocą systemowego regedit. Może on nie pokazuje jakichś ukrytych zapisów?

Usunąłem wszystko z C:\Program Files\OpenOffice.org

powyższy link wskazany przez kolegę Astur chyba nic już więcej nie podpowiada dla XP.

Jan_J pisze:Czasem wskazówkę można dostać z komunikatów na terminalu tekstowym
cmd.jpg
tu jak widać terminal nic nam nie chciał podpowiedzieć.

Nadal więc szukam, gdzie w tym XP-ku zaszyty jest rozkaz dla LO, aby chował się przed użytkownikiem natychmiast po mignięciu pierwszego ekranu powitalnego. Dzieję się to tak szybko, że nie mogę go wyłapać Print Screenem. Kiedy uda mi się w ten moment wstrzelić to w cale nie pojawia się ekran powitalny LO, tak jakby soffice.exe nie był w tym momencie odpalony.

Wiem, że można zrobić reinstalację systemu, ale mam tam wgrane sporo aplikacji serwisowych, które trzeba potem bardzo długo według jakiejś kolejności wgrywać i nie chce mi się w to zagłębiać bo dobrze działa. Przydał by się do tego jeszcze sprawny LO.
A poza tym bardzo mnie kręci upolowanie tego chochlika, bo przecież gdzieś jest!
Nie wiem czy to jest częsty przypadek, ale XP używa się jeszcze z powodzeniem do niewymagających aplikacji. Gdyby udało się znaleźć norę, w której siedzi ten kret byłaby też wskazówka dla potomnych.

Jeżeli macie koledzy jakieś inne sugestie to jestem otwarty i w wolnej chwili spróbuję, bo ten stary laptek z XP to moje ważne narzędzie pracy. Oczywiście proszę też innych użytkowników forum o zabranie głosu. Ja używam OO a teraz LO od zawsze, ale niekiedy miewam momenty, że mam dosyć tak jak teraz i jestem bliski zakupu jedynego słusznego pakietu biurowego ;-)

Moim zdaniem gdzieś w systemie dopisana jest nazwa pliku "soffice.exe" do jakiegoś śmiecia. Skoro wyczyszczenie rejestru (pod warunkiem, że było to wyczyszczenie skuteczne) nic nie dało to chciałbym przeszukać cały dysk. Nie wiem jak to zrobić i czy w ogóle to jest wykonalne.

Raz jeszcze dziękuję kolegom . Astur . i . Jan_J . (Jan_J jak nasz najmłodszy syn) . za asystę. Szkoda, że na razie bez efektów. Szacunek dla kolegów.
LibreOffice 7.5.0.3 Win10
Jan_J
Posty: 4557
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: nie można uruchomić LO pod XP

Post autor: Jan_J »

JJ
LO (7.6) ∙ AOO (4.1) ∙ Python (3.11|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
open
Posty: 65
Rejestracja: śr lis 06, 2013 4:31 am

Re: nie można uruchomić LO pod XP

Post autor: open »

..
Dziękuję Jan_J za link. Twój link doprowadził mnie do rozwiązania problemu.
Jan_J pisze:W związku z problemem
https://ask.libreoffice.org/en/question ... ws-xp-sp3/
https://bugs.documentfoundation.org/sho ... ?id=112928
Tak mi jest po ludzku przykro, że poświęciłem kawał niedzieli na molestowanie poczciwego, starego, zasłużonego i nadal sprawnego XP (i siebie, tą robotą głupiego), a wina najprawdopodobniej leży po stronie LO skoro ludzie opisują takie same przypadki jak mój na stronie documentfoundation.org wskazanej przez kolegę Jan_J.

Nie straciłbym bez sensu mojego czasu (cennego czasu bo nie najnowszy model peselu), gdyby LO podało prawdę przy wymaganiach systemowych:
wymagania_systemowe.jpg
Jak doskonale wiemy znana w wielu kręgach firma, która wydała na świat XP, wyrzekła się swojego nieletniego dziecka w 2014 roku , które miało wtedy 13 lat. Czy LO ma jakiś związek z tamtą wyrodną firmą? Przecież XP nadal jest nieletnie bo ma dopiero lat 16.

Mam pogląd zbliżony do osób, które napisały na powyżej przywołanej stronie documentfoundation.org mniej więcej coś takiego (po przetłumaczeniu):
BTW, wiem, że XP jest bardzo stare i nie wspierane ... ale w środowisku przemysłowym niektóre wbudowane komputery są napędzane przez XP i nie
można ich zastąpić.
albo ktoś tak napisał:
Mamy blisko 120 maszyn działających pod WinXP. To bardzo smutne, jeśli LO nie będzie pracować nad tą wersją systemu Windows.
Czy postępowanie Microsoftu względem WinXP jest zakaźne? Czy LO z jakiegoś własnego powodu porzuca XP-ka? Mam nadzieję, że nie porzuci.

. . .

Sprawdzam 5.3.6 ... ruszył.

ale odpalił się w trybie awaryjnym
odpalil_sie_w_trybie_awaryjnym.jpg
działa!

Na dzień 30-10-2017 02:55 LO pod WinXP działa w wersji 5.3.6
- najnowsza wersja 5.4.2 nie działa z WinXP.


Raz jeszcze serdecznie dziękuję kolegom . Jan_J . oraz . Astur.

Pozdrawiam.

problem rozwiązany
LibreOffice 7.5.0.3 Win10
Jan_J
Posty: 4557
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: nie można uruchomić LO pod XP

Post autor: Jan_J »

open pisze: gdyby LO podało prawdę przy wymaganiach systemowych
Mnie to wygląda na wpadkę, nie na zamiar, a tym bardziej nie na kłamstwo. Z dyskusji nawet da się wywnioskować genezę błędu.

Wspomniany błąd ma status RESOLVED FIXED, czyli jest poprawiony; jak powiada zespół roboczy w https://bugs.documentfoundation.org/sho ... 112928#c36, zmiana objawi się w wersji 5.4.3 RC2.
Czy LO z jakiegoś własnego powodu porzuca XP-ka? Mam nadzieję, że nie porzuci.
Hm...
https://wiki.documentfoundation.org/Rel ... e]Platform Compatibility

[...]

Windows

Windows XP SP3, Windows Vista SP2 are both deprecated. The 5.4 release will be the last with any support of these OS.
[...]
Microsoft Visual C++ 2015 Redistributable is required for this release, and is not installed by LibreOffice installer (except for Windows XP). The redistributable is an OS component, that comes preinstalled with Windows 10, and with a Windows Update for Windows Vista through 8.1. If it is absent on user's system, it must be installed separately from Microsoft website. Installed redistributable's bitness (32- or 64-bit) must match LibreOffice's bitness (not OS bitness). Otherwise installation will succeed, but an error will be shown on program start [...][/quote]
JJ
LO (7.6) ∙ AOO (4.1) ∙ Python (3.11|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
open
Posty: 65
Rejestracja: śr lis 06, 2013 4:31 am

Re: nie można uruchomić LO pod XP

Post autor: open »

..
Witam,
Jan_J pisze:Mnie to wygląda na wpadkę, nie na zamiar, a tym bardziej nie na kłamstwo. Z dyskusji nawet da się wywnioskować genezę błędu.
ups przepraszam szanowny zespół LO, jeżeli to czyta. Nie miałem zamiaru nikogo posądzić, że miał zamiar czy coś w tym rodzaju. Boże uchowaj.

Użyłem prawdy w znaczeniu bezwzględnym, bez żadnych tego typu podtekstów w domyśle. Po prostu nie jest prawdą, że wersja 5.4.2 LO pracuje na systemie WinXP. Czyli to co napisane na stronie pobierania jest nieprawdą, ale podkreślam w znaczeniu bezwzględnym :-)

Pozdrawiam i raz jeszcze dziękuję bo to dzięki pomocy kolegów z tego forum problem się rozwiązał.
LibreOffice 7.5.0.3 Win10
markoos
Posty: 1
Rejestracja: ndz kwie 07, 2019 11:23 pm

Re: nie można uruchomić LO pod XP

Post autor: markoos »

Sorrki za odkopanie tematu, ale mam pytanie, czy są jakieś względy, głównie bezpieczeństwa, które są przeciwskazaniem do używania wersji 5.3.6. Mam jeden stary komputer w biurze i wszystko spokojnie działa na tym XP, ale zastanawiam się czy czasem nie powinno się dokonać przesiadki? Ten komputer jest wykorzystywany tylko okazjonalnie, bo wiadomo, że wszyscy mają już lepsze sprzęty i najnowsze wersje oprogramowania.
OpenOffice 3.1 na Windows 7
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2233
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: nie można uruchomić LO pod XP

Post autor: Jermor »

Sądzę, że nie ma żadnych przeciwwskazań. W końcu kto zabroni komuś jeździć ciągle Syreną 101?
Jeżeli mogą pojawić się problemy to raczej z ewentualnym odczytaniem dokumentów przygotowanych w nowszych wersjach. W Calcu np.pojawiły się nowe funkcje, które nie zostaną rozpoznane w starszej wersji. Natomiast wszystko to, co zostanie przygotowane na tej starszej wersji będzie (a przynajmniej powinno) prawidłowo odczytane w wersjach nowszych.
Względy bezpieczeństwa związane są bardziej z systemem operacyjnym. To tutaj może pojawić się większe ryzyko, gdyż najnowsze oprogramowanie nie obsłuży już komputerów ze starszymi systemami operacyjnymi.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
ODPOWIEDZ