zawijanie tekstu w komórce notatka

Użytkowanie programu bazodanowego
skk
Posty: 2
Rejestracja: pn mar 05, 2018 9:53 am

zawijanie tekstu w komórce notatka

Post autor: skk »

Witam,

chciałabym się dowiedzieć, czy można pisać tekst od nowej linii w jednej komórce, jeśli mam ją oznaczoną jako NOTATKA [LONGVARCHAR]? Tak, jak, np można to robić w Excelu. Może jest do tego jakiś skrót klawiaturowy?

Serdecznie dziękuję za wszystkie odpowiedzi :)
OpenOffice 4.1.5
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: zawijanie tekstu w komórce notatka

Post autor: Jan_J »

Tabela w bazie danych nie służy do prezentacji, tylk odo przechowywania danych. Wobec tego pojęcia szerokości, wielkości fontu i zawijania tekstu jej nie dotyczą.
Trzeba się zatroszczyć o odpowiednie sformatowanie tabeli w dokumencie raportu. Na przykład jeżeli importujesz tabelę do Calca, możesz nadać szerokość i inne właściwości komórkom.
Podobnie będzie w przypadku użycia dodatków typu report builder.
Ale lepiej niech się wypowiedzą osoby, które z tych narzędzi korzystają na codzień.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
Awatar użytkownika
Rafkus
Posty: 513
Rejestracja: czw kwie 12, 2018 10:26 pm

Re: zawijanie tekstu w komórce notatka

Post autor: Rafkus »

można.
Podczas edycji formularza we Właściwościach Ogólnych pola tekstowego jest opcja typ tekstu i do wyboru ustawić: Jedną linię, Wiele linii, Wiele linii z formatowaniem
LibreOffice 7.4.6 (preferowany) oraz OpenOffice 4.1.6. Widows 10
OpenOffice 4.1.3. oraz Libre 4.2.5.2 Windows XP
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: zawijanie tekstu w komórce notatka

Post autor: Jan_J »

Słusznie. W formularzu tak może być; to jest narzędzie wizualne. Moja uwaga dotyczyła tabeli, czyli struktury przechowywania danych.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
Awatar użytkownika
Rafkus
Posty: 513
Rejestracja: czw kwie 12, 2018 10:26 pm

Re: zawijanie tekstu w komórce notatka

Post autor: Rafkus »

zrobiłem szybki teścik i sprawdziłem:
jak w formularzu ustawi się, że pole może mieć wiele wierszy to w tabeli również w tym polu można wpisywać dane w kilku wierszach. Przejście do nowej linii odbywa się poprzez jednoczesne naciśnięcie klawisza SHIFT i ENTER
LibreOffice 7.4.6 (preferowany) oraz OpenOffice 4.1.6. Widows 10
OpenOffice 4.1.3. oraz Libre 4.2.5.2 Windows XP
ODPOWIEDZ