[SOLVED] Jak z obrazka wyciąć fragment w kształcie koła?

Użytkowanie edytora grafiki
Pimar
Posty: 27
Rejestracja: wt mar 23, 2010 3:50 pm

[SOLVED] Jak z obrazka wyciąć fragment w kształcie koła?

Post autor: Pimar »

OpenOffice 4.0.1
Ponieważ w użyciu programu Draw jestem laikiem ( dobrze znam tylko Writer i Calc), przejrzałem różne polecenia w Menu, poszukałem w Pomocy i na Forum (https://forum.openoffice.org/pl/forum/v ... f=11&t=295). Jednak znalezione rady przydatne są tylko w przypadku:
1. gdy wszystkie obiekty są wektorowe, lub
2. gdy obiekt wektorowy jest pod obrazem PNG (więc, jak napisano w Pomocy, „stworzona figura posiada właściwości obiektu znajdującego się najniżej w kolejności rozmieszczenia”).
Logika mi podpowiada, że aby wyciąć kolisty fragment z obrazka, trzeba obrazek umieścić pod wektorowym kołem. Następnie: Zaznacz wszystko / Modyfikuj / Figury / Przetnij. Jednak zarówno po Przetnij, jak i po Scal lub Odejmij koło znika, a obrazek (w całości, bez zmiany kształtu) zostaje kilkanaście razy zmniejszony.
Ostatnio zmieniony czw lut 02, 2017 8:58 pm przez Pimar, łącznie zmieniany 1 raz.
belstar
Posty: 654
Rejestracja: czw mar 17, 2011 9:08 am

Re: Jak z wklejonego obrazka wyciąć fragment w kształcie koł

Post autor: belstar »

Nie potwierdzam, u mnie zarówno na OO 4.0.1 jak i na LO 5.1.4.2 dział tak jak powinno.
Wstaw -> Obraz, następnie rysuję dowolny kształt, Ctrl + A, PPM, Kształty i przytnij.
LibreOffice 5.1.2.2 Ubuntu 16 LTS
Pimar
Posty: 27
Rejestracja: wt mar 23, 2010 3:50 pm

Re: Jak z wklejonego obrazka wyciąć fragment w kształcie koł

Post autor: Pimar »

Dziękuję za odpowiedź. Działa. Aż jestem zdziwiony. Chciałem dociec, dlaczego wcześniej efekt był błędny - lecz mimo użycia tego samego obrazka i poleceń co poprzednio (zarówno poprzez menu główne, jak i kontekstowe), nie udało mi się uzyskać błędu. Za każdym razem jest OK.
ODPOWIEDZ