Konwertowanie plików jpg do PDF.

Użytkowanie pakietu jako całości
Leda
Posty: 8
Rejestracja: wt cze 26, 2012 9:57 pm

Konwertowanie plików jpg do PDF.

Post autor: Leda »

Czy istnieje możliwość tworzenia dokumentu z plików jpg w taki sposób, aby przekształcić je do doc lub PDF?
Gdzieś w necie przeczytałam informację, że w Open Office można zrobić to w prosty sposób, ja jednak nie znalazłam sposobu.
Jeśli rzeczywiście istnieje taka możliwość, to bardzo proszę o wyjaśnienie, jak krok po kroku należy wykonać tę "operację". Jestem bardzo "wiekową" użytkowniczką", stąd skomplikowane terminy informatyczne sprawiają mi ogromny problem.

Z góry dziękuję za pomoc!
Open Office org 3.3 Vista Home Basic
Awatar użytkownika
quest-88
Posty: 1105
Rejestracja: ndz maja 24, 2009 8:12 pm
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Konwertowanie plików jpg do PDF.

Post autor: quest-88 »

Można, ale nie ma się co kopać z koniem, gdy są do tego lepsze narzędzia.

http://www.dobreprogramy.pl/JPEG-to-PDF ... 22953.html
Standardowa diagnostyka rozwiązuje 90% problemów typu "wcześniej działało, ale już nie działa".
Przepis na LibreOffice
Uzyskałeś pomoc? Poinformuj innych o sprawdzonym rozwiązaniu i podziękuj. Dodaj [SOLVED] w tytule.
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Konwertowanie plików jpg do PDF.

Post autor: Jan_J »

Leda pisze:Czy istnieje możliwość tworzenia dokumentu z plików jpg w taki sposób, aby przekształcić je do doc lub PDF?
Czy chodzi o to, by utworzyć dokument z obrazkami wyglądającymi jak tekst?
Taki dokument byłby podzielony na strony, dałoby się coś do niego dopisać, ale rzeczy na obrazkach pozostawałyby niezmienne; nie do edycji. W takim przypadku propozycja Questa jest bliska optimum.

Czy może chodzi o to, żeby z obrazka zawierającego tekst wyciągnąć ten tekst do dokumentu? tak, żeby składał się z liter napisanych jakimś krojem czcionki, żeby dawało się ten tekst zmieniać, poprawiać? W takim przypadku potrzebujemy oprogramowania OCR (Optical Character Recognition, czyli rozpoznawanie znaków pisma). Dawno nie używałem, ale programy darmowe i o otwartym kodzie w tej niszy praktycznie nie istnieją. Najbardziej zaawansowane z nich, Google Tesseract oraz OCRopus, nie są łatwe w instalacji. Chyba najbardziej znany program komercyjny, ABBYY FineReader, bywa dołączany jako oprogramowanie do domowych skanerów. Inne zresztą również. Być może któreś mają w pełni funkcjonalną wersję próbną (patrz np. finereader.pl -- 12-dniowa wersja próbna FineReadera, z ograniczeniami opisanymi pod wskazanym adresem).
W praktyce pożyteczne być mogą także serwisy OCR działające w Internecie, np. onlineocr.net -- z tym, że należy uważać:
* nie przekazałbym takiemu serwisowi dokumentu o poufnej treści;
* wersje darmowe mają ograniczenia na objętość plików i intensywność ich przetwarzania (np. liczba stron na godzinę), często są “wabikami” do serwisów płatnych;
* trzeba jak zwykle w kontaktach z nieznanymi serwisami uważać na licencje, żeby się nie okazało, że gdzieś komuś jesteśmy dłużni pokaźną kwotę.

PS. wskazany adres konwersji online podałem dla przykładu. Nie twierdzę, że jest on trefny. Ale nigdy go nie używałem.

PS. W praktyce jakość konwersji zależy od jakości obrazu (rozdzielczość, brak zakłóceń) oraz od jakości słowników językowych, z którymi oprogramowanie współpracuje.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
Vivus Mortus
Posty: 9
Rejestracja: czw maja 12, 2016 9:25 pm

Re: Konwertowanie plików jpg do PDF.

Post autor: Vivus Mortus »

Ja nie wiem czy dobrze rozumiem pytanie, ale chyba wystarczy jest wstawić do writter / word i zapisać jako doc lub pdf? No, a jeśli o przekształcenie obrazu w tekst, to z OCR jest sporo programów, przy czym nie znam takiego, którego nie trzeba poprawiać.
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Konwertowanie plików jpg do PDF.

Post autor: Jan_J »

Vivus Mortus pisze:Ja nie wiem czy dobrze rozumiem pytanie, ale chyba wystarczy jest wstawić do writter / word i zapisać jako doc lub pdf?
Niby tak, ale może być milej opakowywać coś automatem, niż ręcznie.
No, a jeśli o przekształcenie obrazu w tekst, to z OCR jest sporo programów, przy czym nie znam takiego, którego nie trzeba poprawiać.
A to tak. Musi być dobra współpraca ze słownikiem i być może wspomaganie heurystyczne, ale gwarancji i tak nie ma.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
ODPOWIEDZ