Document Liberation Project - obsługa wielu formatów?

Ogólne pogawędki i dywagacje
chris_
Posty: 171
Rejestracja: pn cze 10, 2013 1:42 pm

Document Liberation Project - obsługa wielu formatów?

Post autor: chris_ »

W jednym wątku ganię, w drugim będę przyklaskiwał.

http://www.documentliberation.org/
TDF postawił sobie kolejny, bardzo ambitny cel. Pomysł całkiem sensowny. Pozostaje kwestia wykonania - z tą różnie bywa ostatnio :)

Do dzisiaj chwale sobie obsługę PDF w pakiecie (łącznie z opcją hybrydowego pliku), bije na głowę komercyjną alternatywę.
Wiem, że obsługa Corelowskich CDR-ów też cieszy się popularnością w wybranych kręgach.

I w końcu po stokroć ucieszyła mnie zapowiedź obsługi ePub-a. Takimi rzeczami można przyciągać sporą rzeszę użytkowników.
Pytanie tylko, czy zdołają ten szwajcarski scyzoryk dobrze naostrzyć?

Wątek założyłem dla obserwowania postępów w projekcie.

PS. Mogli sobie darować oddzielną domenę. Śmiało to można było podpiąć pod istniejące domeny.
LibreOffice (wersja stabilna) | Crunchbang
Awatar użytkownika
quest-88
Posty: 1105
Rejestracja: ndz maja 24, 2009 8:12 pm
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Document Liberation Project - obsługa wielu formatów?

Post autor: quest-88 »

Pewnie skończy się obsługą wielu martwych formatów na żenującym poziomie. Jestem tak sceptyczny wobec tego projektu, że nic więcej nie napiszę. Może z wyjątkiem krótkiej informacji: do obróbki ePUB służy Sigil ( https://code.google.com/p/sigil/ ).

Ps. obsługa PDF i hybrydowego PDF-a to zasługa Sun Microsystem. Wiem, że Ty wiesz, ale inni pewnie już nie... TDF jak do tej pory (przynajmniej dla mnie), nie napisało ani jednej istotnej funkcji.
Standardowa diagnostyka rozwiązuje 90% problemów typu "wcześniej działało, ale już nie działa".
Przepis na LibreOffice
Uzyskałeś pomoc? Poinformuj innych o sprawdzonym rozwiązaniu i podziękuj. Dodaj [SOLVED] w tytule.
chris_
Posty: 171
Rejestracja: pn cze 10, 2013 1:42 pm

Re: Document Liberation Project - obsługa wielu formatów?

Post autor: chris_ »

quest-88 pisze:Pewnie skończy się obsługą wielu martwych formatów na żenującym poziomie. Jestem tak sceptyczny wobec tego projektu, że nic więcej nie napiszę. Może z wyjątkiem krótkiej informacji: do obróbki ePUB służy Sigil ( https://code.google.com/p/sigil/ ).

Ps. obsługa PDF i hybrydowego PDF-a to zasługa Sun Microsystem. Wiem, że Ty wiesz, ale inni pewnie już nie... TDF jak do tej pory (przynajmniej dla mnie), nie napisało ani jednej istotnej funkcji.
To ja akurat wiem. TDF forsuje dużo kosmetyki, ale uwierz mi, czasami możliwość otwarcia, wydruku i prostej edycji takiego CDR-a (choć nie wiem czy to TDF wprowadziło?) potrafiła uprzyjemnić pracę np. w "urzędowych" komputerach, na których to licencje na CorelDRAW były ograniczone, a CDR był powszechnie używany.

Zdaję sobie sprawy, że LO nigdy nie będzie obsługiwać w 100% zamkniętych formatów (w ostatniej wersji ma problemy z wyświetlaniem nawet swoich natywnych formatów), ale sam fakt wykonywania podstawowych czynności z poziomu pakietu było/jest opcją pozwalającą zaoszczędzić czas i nerwy.

Obsługę ePub-a powinni wprowadzić. To przyszłościowy format i też oparty na XML, więc jakiś przeszkód (technicznych) większych nie widzę.

Narzekać nie chce, i tak już w jednym wątku wylewa się moje marudzenie w nadmiarze (po części słuszne) ;) Niech działają. Za rok, za dwa, zobaczymy co wyjdzie z tych zapowiedzi. Chęci są, może koordynacja i wykonanie tego wszystkiego przyjdzie z czasem?

Sigil znam, ale mnie na przykład, na swoje prywatne, niezarobkowe potrzeby w zupełności wystarcza dodatek do LO/AOO obsługujący ePub.
LibreOffice (wersja stabilna) | Crunchbang
Minio
Posty: 323
Rejestracja: śr sie 01, 2012 1:48 am
Lokalizacja: (Poznań|Dziwnów), Polska

Re: Document Liberation Project - obsługa wielu formatów?

Post autor: Minio »

quest-88 pisze:TDF jak do tej pory (przynajmniej dla mnie), nie napisało ani jednej istotnej funkcji.
Ja bym kilka znalazł:
- naprawienie autoformatów tabel, aby uwzględniały wszystkie ich właściwości. Po oprogramowaniu sobie dokumentu makrami, uzyskujemy narzędzie które pod względem użyteczności niemal dorównuje stylom tabel.
- przeprojektowanie okna zarządzania formatowaniem warunkowym w Calcu
- przeprojektowane okienko autofiltru (także w tabelach przestawnych). Można mu wiele zarzucić, ale jest znacznym krokiem wprzód w stosunku do starego.
- okno operacji statystycznych w Calcu
- wzorce dla algorytmu rozpoznawania dat w tekście. Wiadomo, że ta zmiana wywołała wiele perturbacji, ale reprezentuje ona znacznie sensowniejsze podejście do dat niż wcześniejsze „zmieniamy na datę wszystko, co choćby przypomina datę w jakimkolwiek znanym formacie na świecie”.
- możliwość tworzenia we Writerze komentarzy obejmujących cały zakres tekstu
- możliwość ustawienia liter greckich jako symboli wyliczenia — mała rzecz, ale bardzo istotna z punktu widzenia poprawności typograficznej
- zagnieżdżanie fontów w plikach
Mój blog o używaniu LibreOffice
LibreOffice 4.2.6, Debian testing amd64
ODPOWIEDZ