Znak ' w formularzu i problem z jego usunięciem.

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
sannjas
Posty: 3
Rejestracja: czw gru 12, 2013 11:00 pm

Znak ' w formularzu i problem z jego usunięciem.

Post autor: sannjas »

Witam wszystkich na forum. Mój dziewiczy temat więc proszę o wyrozumiałość.

Mam OO 3.1 na Win XP.

Mam problem z formularzami. Dopiero się ich uczę.
Od jednej z firm otrzymuję zestawienia generowane automatycznie przez jakiś program w postaci pliku XLS.

W każdym polu z liczbą, czy to kod pocztowy czy wartość jakiegoś przedmiotu liczba jest poprzedzona średnikiem, którego nie można usunąć za pomocą narzędzia znajdź i zamień.

Proszę o pomoc w tej sprawie. Mam do zliczenia kilkadziesiąt formularzy a w każdym są te dane tak wprowadzone i nie mam jak ich sumować.

Dziękuję i pozdrawiam
Maciek
Open Office 3.1 na Win XP
Raknor
Posty: 509
Rejestracja: pt lut 19, 2010 3:32 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Znak ' w formularzu i problem z jego usunięciem.

Post autor: Raknor »

W przypadku apostrofu skorzystaj z funkcji WARTOŚĆ().
Natomiast w przypadku średników powinno dać się wszystko zamienić za pomocą Znajdź i zamień.
LibreOffice 5.1.6 (64bit)
Kubuntu 16.04 (64bit)
Wszelkie uwagi lub chęć udziału przy polonizacji LibreOffice proszę kierować na adres: pol_lo at pro.wp.pl
sannjas
Posty: 3
Rejestracja: czw gru 12, 2013 11:00 pm

Re: Znak ' w formularzu i problem z jego usunięciem.

Post autor: sannjas »

Przyznam, że nie wiem jak użyć funkcji wartość().

Muszę jeszcze jedną rzecz zrobić. Czy da się w komórkę np a10 wpisać na stałe wartość A10+2 ? Chodzi mi o to, że jak operuję na formularzu, to widzę funkcję jaką to zrobiłem a chciałbym żeby nie było widać funkcji tylko wynik.

Jak zamienić wartość na inną w zależności od trzeciej wartości?
Open Office 3.1 na Win XP
Raknor
Posty: 509
Rejestracja: pt lut 19, 2010 3:32 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Znak ' w formularzu i problem z jego usunięciem.

Post autor: Raknor »

1. Użyj Ctrl+C na komórce
2. Użyj Ctrl+Shift+V na komórce
3. Odznacz wszystko inne oprócz liczby.
LibreOffice 5.1.6 (64bit)
Kubuntu 16.04 (64bit)
Wszelkie uwagi lub chęć udziału przy polonizacji LibreOffice proszę kierować na adres: pol_lo at pro.wp.pl
belstar
Posty: 654
Rejestracja: czw mar 17, 2011 9:08 am

Re: Znak ' w formularzu i problem z jego usunięciem.

Post autor: belstar »

Inny sposób:
Zaznacz cały arkusz lub zakres który cię interesuje. Format -> Komórki ->karta ochrona zaznacz tylko opcję ukryj i formułę, następnie menu Narzędzia -> Chroń dokument ->Arkusz i zaznacz wszystkie opcje, zatwierdź OK.
Jest tu małe ale, może tak się zdarzyć że nie zaznaczone komórki podczas pierwszego kroku będą chronione przed zmianą (dlatego napisałem zaznacz cały arkusz a w tym wypadku formuły będą ukryte, praca z arkuszem dozwolona lecz przez przypadek możesz usunąć jakąś ważną formułę nie będąc tego świadomy).
LibreOffice 5.1.2.2 Ubuntu 16 LTS
ziolko
Posty: 4
Rejestracja: czw sty 02, 2014 1:49 pm

Re: Znak ' w formularzu i problem z jego usunięciem.

Post autor: ziolko »

witam serdecznie!
zaglądnąłem na forum w poszukiwaniu rozwiązania problemu związanego z wątkiem zawartym w tytule (znak apostrofu). Ja podobnie jak "Sannjas" generuję pliki "cristal raport". Zapisuję z rozszerzeniem xls. Niestety wartości liczbowe są poprzedzone znakiem apostrofu. Skorzystałem z funkcji "wartość" jednak, jeśli się nie mylę funkcja zwróci wartość liczbową w innym miejscu. Poza tym jedna formuła dla jednej wartości (inaczej nie potrafię) Jeśli tak to lepiej klawiszem F2 edytować zawartość i usunąć apostrof. Problem jednak w skali (raport generuje kilkadziesiąt a niekiedy kilkaset takich wartości)) Zastanawiam się czy jest sposób aby zaznaczyć dany obszar gdzie liczby są zapisane jako tekst i zmienić je na wartości liczbowe?. Tak byłoby najprościej i co ważnie szybko.
Jeśli ktoś zna sposób jak sobie z tym poradzić w sposób łatwi i szybki proszę o pomoc.
pozdrawiam
ziolko
OpenOffice 3.4.1 na Windows XP
tury
Posty: 22
Rejestracja: czw gru 19, 2013 1:27 pm

Re: Znak ' w formularzu i problem z jego usunięciem.

Post autor: tury »

nie wiem jak u was u mnie działa to:

Jeżeli wartości liczbowe rozdzielone są kropkami wystarczy zaznaczyć zakres i zamienić kropki na przecinki.
W przypadku dat, kodów podmieńcie cokolwiek na to samo np spacje na spacje.
Jeżeli chcesz zamienić konkretne zakresy Ctrl+F -> więcej opcji -> tylko bieżące zaznaczenie

Pozdrawiam
Apache Office 4.0.1
Windows XP Pro SP3
ziolko
Posty: 4
Rejestracja: czw sty 02, 2014 1:49 pm

Re: Znak ' w formularzu i problem z jego usunięciem.

Post autor: ziolko »

witam ponownie
nadal NIC w temacie apostrofu??
Da mnie jest to spory problem. Raporty, które generuję na potrzeby analiz są stworzone z liczb zapisanych w takiej formie: '1234,58. To kłopot ponieważ nie da się na takim zapisie pracować. Nie potrafię tego zmienić jak tylko f2 i delete, ale przecież, gdy ma się do czynienia z raportem zawierającym kilkaset takich zapisów to ręce opadają. POMOCY!
OpenOffice 3.4.1 na Windows XP
tury
Posty: 22
Rejestracja: czw gru 19, 2013 1:27 pm

Re: Znak ' w formularzu i problem z jego usunięciem.

Post autor: tury »

Jak rozumiem nie możesz wykonywać obliczeń ze względu na apostrof.

Zaznacz zakres danych ctr+f zaznacz w więcej opcji bieżące zaznaczenie jeżeli twoje wartości liczbowe wyglądają tak '1234,58 to:
szukaj ","
zamień na ","
i kliknij zamień wszystko
po tej operacji przynajmniej u mnie (OO 4.1.0) apostrof znika i można pracować na danych.
Apache Office 4.0.1
Windows XP Pro SP3
ziolko
Posty: 4
Rejestracja: czw sty 02, 2014 1:49 pm

Re: Znak ' w formularzu i problem z jego usunięciem.

Post autor: ziolko »

witam
znalazłem w sieci taki wpis
cytat:
Po konwersji typu komórek z tekstu na liczbę
(używając: "LewyKlik/Formatuj komórki...")
na początku komórek liczbowych jest ukryty znak ' (apostrof).
Ten znak moze być skasowany tylko poprzez edycję każdej komórki.
Czy jest możliwe usunięcie znaków ' automatycznie?

ROZWIĄZANIE:
1. Zaznacz komórki
2. LewyKlik/Formatuj komórki...
3. Zmień format komórki na liczbę
4. menu: Edycja/Znajdź i zamień
5. ustaw szukany ciąg na: .*
6. ustaw ciąg na jaki ma nastąpić zamana na: &
7. click: Więcej opcji
8. check: Tylko bieżące zaznaczenie
9. check: Wyrażenia regularne
10. click: zamień wszystko
koniec
nie znam autora ale u mnie zadziałało na całym raporcie - coś pięknego. DZIĘKI
OpenOffice 3.4.1 na Windows XP
jazzti
Posty: 8
Rejestracja: pt wrz 04, 2015 9:28 am

Re: Znak ' w formularzu i problem z jego usunięciem.

Post autor: jazzti »

Miałam problem na mniejszą skalę, tj. kilka kolumn po kilka tyś wartości. Nie działały powyższe metody, nawet "Wklej specjalnie" -> "Liczby" za pomocą skrótu ctrl+shift+V (wklejać mogłam jedynie przez ctrl+V czyli razem z apostrofem), natomiast pomógł Notatnik. Zaznacz całą kolumnę -> kopiuj -> wklej do Notatnika -> ctrl+A i ctrl+C w notatniku -> skopiuj do openoffica. Wyświetlił się komunikat, że nie można wkleić ze schowka, ale skopiowało się prawidłowo, nic nie uciekło, nie przesunęło się, puste wiersze pozostały.
Ainat
Posty: 25
Rejestracja: pt lut 24, 2012 8:36 pm

Re: Znak ' w formularzu i problem z jego usunięciem.

Post autor: Ainat »

też się męczyłem z apostrofem, żadna z porad nie zadziałała; próbowałem z Libre, Excelem, notatnikiem.
W końcu zrobiłem tak ; ( mój przypadek to liczby przedzielone przecinkiem, wyszukałem przecinki , zmieniłem na literę a potem zmieniłem literę na przecinki - wszystkie apostrofy zniknęły.
OpenOffice 4.1.2 na Windows 7
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Znak ' w formularzu i problem z jego usunięciem.

Post autor: Jan_J »

Z notatnikiem nie może nie wyjść — bo wtedy przy wklejaniu następuje powtórna interpretacja danych. To jest ponowny import.
Z zamianą przecinka na literę: sprytne; widocznie wartość po powtórnej zamianie zaczyna „wyglądać” jak liczba, więc typ ustawiany jest na liczbowy. Ale zachowanie wygląda mi na nieudokumentowaną właściwość Calca.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
ODPOWIEDZ