[Megoldva] Körlevél - ezredszer

Szövegszerkesztő
Avatar
editor
Önkéntesek
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2011. augusztus 3., szerda 8:36

[Megoldva] Körlevél - ezredszer

Hozzászólás Szerző: editor »

Sokadszor nekifutottam, és még mindig nem értem a körlevélkészítés adat-hátterét, pontosabban azt, hogy mit hol lehet beállítani a LibreOffice-ban.

Van egy dokumentumom (nem mellékelem, mert 800 oldalas), és ebbe szeretnék körlevél funkcióval (vagy bármi mással) változó tartalmú, valamitől függő értékű adatmezőket beilleszteni. Ez a dokumentum tudomásom szerint soha nem volt körlevél (bár a sablon előéletéről ezt nem tudom garantálni). Soha nem húztam bele az F4-es listáról adatmezőket. Amikor elindítom a körlevéltündért, azon belül a címblokk beszúrása, azon belül címlista kiválasztása, akkor a Tábla kiválasztása felugró ablak valami ismerős táblákat mutat, olyanok a táblanevek, mintha egy Calc munkafüzet munkalapjai lennének. De hogy ezeket a táblákat honnan, melyik file-ból veszi és miért onnan, arra nem tudok rájönni.

Nekem az is jó lenne, ha a Writer dokumentumba fixen be tudnám hivatkozni egy Calc tábla bizonyos celláit, és azokban a cellákban változna az érték, amit a szöveges dokumentumban meg kell jelenítenem.

De nem értem, nem tudom. Kezdek megőrülni ettől, úgy érzem, a LibO programozói a lényeget eldugták előlem, csak nem értem, miért.

Ebben a zilált hozzászólásban két kérdés van:

1) Hogyan tudnám egy konkrét munkafüzet konkrét celláját (vagy tatományát) behivatkozni egy Writer dokumentumba?
2) Hol és hogyan tudom rögzíteni, hogy egy dokumentumhoz milyen körlevél-adatforrás kapcsolódik?
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára editor 2012. augusztus 22., szerda 17:17-kor.
Libre Office Verzió: 6.2.3.2. Windows 8.1 Windows 10
Avatar
editor
Önkéntesek
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2011. augusztus 3., szerda 8:36

Re: Körlevél - ezredszer

Hozzászólás Szerző: editor »

Ha egy Calc munkalapon vágólapra emelek egy cella tartalmat, azt a Writerbe be tudom másolni DDE kapcsolatként irányított beillesztéssel. Akkor a Writerben megjelenik és frissül is a munkalap cella tartalma, de csak táblázat cellaként. Nekem szövegként kellene. Ha a táblázatot átalakítom szöveggé, elvész a kapcsolat a forrás táblával. De amíg el nem vész, akkor sem látom a dokumentumban, hogy hunnét vette ezt az adatot, sőt azt sem látom, hogy nem begépelt szövegről van szó, hanem adatkapcsolatról.

Ha odamegyek a Szerkesztés/Hivatkozásokhoz, akkor ott látom, hogy az adott munkafüzet adott celláját behivatkozta az aktuális dokumentumba, de ott meg nem találom meg, hogy a dokumentumban hol van a behivatkozott adat.

Már hallom, hogy használom-e a navigátort. Nos, igen, a navigátorban teljesen üres a hivatkozás rovat annak ellenére, hogy a szerkesztés/hivatkozások alatt tud az adatforrásról.

Biztos bennem van a hiba, de nem értem. Nem értem, nem értem, és nem értem, hogy miért nem értem.
Libre Office Verzió: 6.2.3.2. Windows 8.1 Windows 10
Avatar
editor
Önkéntesek
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2011. augusztus 3., szerda 8:36

Re: Körlevél - ezredszer

Hozzászólás Szerző: editor »

Most már látom, hogy ha DDE csatolásként irányítottan beillesztek egy Calc cellát a Write-ba, akkor ott egy cellának megformázott dolog jön létre, ami kapcsolatban áll az eredeti cellával, de hogy ennek a kapcsolatnak a tulajdonságait hogyan lehet megnézni és beállítani, arra nem sikerült rájönnöm. Hiába kapcsolom be a mezőnevek mutatását (satírozását), a DDE-ként beillesztett adat cellája a Writerben nem színesedik el úgy, mint a mezők. Semmi nem mutatja, hogy ő nem egy beírt adat, hanem egy adatkapcsolat. A Hivatkozások menü mutatja, hogy létezik egy ilyen kapcsolat, de nem ad kapaszkodót arra, hogy hol.

Namost ha megnézem a mezők közül a DDE mezőket (Beszúrás, Mezők, Változók, DDE mező), ott szépen gyűlnek a sofficex (x=1...n) "kijelölés-ek, melyeknek a neve semmitmondó sorszám, definíciója pedig nem látszik, csak ha belekattintok és végiglépegetek a DDE definíció nevű tulajdonságmezőn.

Vágülis most már képes vagyok arra, hogy a körlevélmezőkhöz hasonlóan egy dokumentumba beillesszem egy Calc cella tartalmát síma szövegként, de ezért vért kellett izzadnom, és vért kell majd izzadni a jövőben is minden egyes esetben. Ráadásul bár itt már kérhetek mezőnevet, de csak azt fogja mutatni, hogy "DDE-mező". Mindegyiknél. Szóval amikor majd megnézek egy dokumentumot, és már nem emlékszem, hogy hogyan csináltam, nem fogom látni, hogy honnan vette azt az adatot.

A rendszerben megvan a tudás, hogy megcsinálja, amire szükségem van, de a felhasználói felület megkínoz, mint Old Shatterhandot szerették volna az irokézek.
Libre Office Verzió: 6.2.3.2. Windows 8.1 Windows 10
laszlogonda
Önkéntesek
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2009. szeptember 15., kedd 18:09
Kapcsolat:

Re: Körlevél - ezredszer

Hozzászólás Szerző: laszlogonda »

Ez is segítségedre lehet: http://lacitippek.atw.hu Itt van körlevélről egy gyors összefoglaló
SuSe11.4 + OO, XP SP3 + OO
Avatar
editor
Önkéntesek
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2011. augusztus 3., szerda 8:36

Re: Körlevél - ezredszer

Hozzászólás Szerző: editor »

laszlogonda írta:Ez is segítségedre lehet: http://lacitippek.atw.hu Itt van körlevélről egy gyors összefoglaló
Köszönöm szépen, hogy ilyen gondosan elkészítetted ezt a példadokumentumot. Sajnos nekem nem levélírásra kell ez a funkció. Az adatok, amiket a dokumentumba bemásolok, nem levélcímzés jellegű információk, és nem egy állandó adatforrással dolgozom, hanem különböző adatforrásokat, és különböző, többé-kevésbé már előkészített dokumentumokat kell tudnom egymással összekapcsolni és összehangolni. Ezért a kérdéseim is kicsit eltérnek a szokásos körlevélkészítési kérdésektől, csak azért ilyen címen foglalkozom vele, mert az irodai rendszerek készítői a körlevél funkcióba tették bele a dokumentumok és adatbázisok összekapcsolásának lehetőségét.

Az én alapvető kérdéseim a következők, abból kiindulva, hogy a körlevél funkció segítségével egy, és csak egy adattáblából lehet adatot olvasni:

1) Honnan tudom, hogy mi az az adatforrás, ami pillanatnyilag körlevél-adatforrásként hozzá van kapcsolva a dokumentumomhoz?
2) Hogyan találom meg az összes körlevél-adatmezőt a dokumentumaimban?
3) Hogyan találom meg azokat a körlevél-adatmezőket a dokumentumomban, amelyek a pillanatnyilag kijelölt adatforrásból nem kapnak adatot, tehát tartalmuk határozatlan?
4) Mivel a körlevél-adatmezőkbe konkrétan bele van írva az adatforrás, van-e lehetőségem arra, hogy ezen adatmezőket egyszerre átjavítsam úgy, hogy a megváltozott adatforrásra mutassanak?

A körlevél mezőkön kívül másik lehetőség külső adatoknak a dokumentumba való beillesztésére a DDE változó mező, ami hasonlít kicsit a körlevélmezőhöz, de túlságosan másképp viselkedik. Egy másik thread-ben szívesen megbeszélném valakivel annak a használatát is, illetve ha van ilyen téma, szívesen elolvasnám.
Libre Office Verzió: 6.2.3.2. Windows 8.1 Windows 10
Válasz küldése